| teiubesc_5807 a întrebat:

Help... ce mesaj transmite finalul basmului "Doi feti cu stea in frunte" de Ioan Slavici? funda:X

2 răspunsuri:
| bublegum a răspuns:

Chiar daca raul a incercat sa ii faca sa dispara p[e cei doi baieti. tot binele invinge ca in orice alt basm

| DeDii a răspuns:

Finalul basmului transmite urmatorul mesaj: Ca sangele apa nu se face deoarece copii sunt sufletul parintilor si imparatul n`ar fi trebuit sa asculte de mama vitrega astfel incat sa-i omoare pe cei doi copii.Ei au renascut si s`au transformat in doi feti cu stea in frunte, iar imparatul era bucuros ca si-a recapatat/revazut copiii