| Siniakova22 a întrebat:

Hey. Am o întrebare. Voi dacă ați face o facultate care știți că vă va aduce un salariu bun, ați mai dori să rămâneți în România?

Pun această întrebare, deoarece sunt în ultimul an de liceu și ma gândesc la 2 facultăți, prima este Facultatea de Științe Politice, București (cu aceasta aș avea posibilitatea sa plec în afara); a doua este Facultatea de Drept la Craiova(dar în cazul asta trebuie sa rămân în țară).

Eu vreau sa plec din România dar în același timp vreau sa rămân pentru ca aici am o viata și familie.

Aș dori să mă ajutați cu niște sfaturi. Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa ai chef sa te intorci daca pleci din tara.

| Adry05 a răspuns:

Eu vorbesc strict de mine, eu o să plec de aici pentru că m-am săturat de bătaia de joc din țara asta și cum suntem mereu cu minim 10 ani în urma altor țări. de ce să stau să mă chinui aici în continuare cu mizeriile astea, că oricum nu e ca și cum mă mai întorc să stau cu mama nici dacă rămân în țară, când pot trăi bine și civilizat în altă parte?
iar cu studii superioare, am terminat o facultate de limbi străine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cu ce sfaturi sa te ajutam noi? ca tu pleci nu noi.

viata ti o refaci si in alta tara si poate o faci mai buna.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vrei să pleci, dar în acelaș timp vrei să râmâi. Problema nu este facultatea ci decizia dtale.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca vrei sa pleci din Romania... go. Este dreptul tau sa faci ceea ce vrei ^_^

| Nemessys a răspuns:

Nu facultatea iti aduce un salariu bun ci munca ta o face. Nu te poti baza pe facultate in ceea ce priveste venitul.

Ai zis ca vrei sa pleci din Romania dar totusi nu o faci deoarece ai o viata aici si familie. Familia am inteles, dar viata care? Ca nu ti-ai facut nicio viata inca.

Gandes-te foarte bine si scrie undeva motivele pentru care merita sa pleci si motivele pentru care merita sa stai. Compara-le si vezi care are mai mare valoare pentru tine.
Eu de fel, nu sunt familist. Adica pentru visul meu si pentru o viata mai buna, as alege oricand sa plec, chiar si de ar fi in SUA, tot as pleca. Asa sunt eu. acum daca tu te-ai atasat prea mult de familie, poti ramane aici. Dar sa stii ca si in Romania se pot face bani si se poate trai bine. Acum, daca tu fugi doar dupa ce-ti dicteaza societatea, e fix problema ta.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu mereu mi-am dorit sa plec din Romania. Daca nu plec o sa raman cu regret toata viata. Macar pentru o perioada sa vad cum e. Asa poti sa faci si tu.