| Veve :X a întrebat:

Hey :* Care imi poate spune cum sa fac sa pot usca frumos, asa cum este acum, un buchet superb de trandafiri?

Multumesc anticipat :*

Răspuns Câştigător
| คиค a răspuns:

Http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t215575.html

http://www.121.ro/forum/cum-usuc-un-trandafir-t3072.html

METODA CUTIEI CU NISIP

Ai nevoie de:
Un buchet de flori (trandafiri, dalii )
O cutie cu nisip uscat

Daca vrei sa usuci trandafiri sau dalii, cutia de nisip uscat reprezinta solutia. Aseaza florile in cutia cu nisip, si acopera-le complet cu nisip. Dupa aceasta, depoziteaza cutia intr-un loc calduros si uscat timp de doua saptamani.

METODA AERULUI USCAT

Ai nevoie de:
Flori
Ata

Culege florile cand sunt pe jumatate deschise. Culege toate frunzele de pe tulpina, mai putin cele aproape de floare. Aduna intre 8 si 10 flori, apoi leaga-le bine tulpinile. Agata florile cu tulpinile in sus intr-o zona foarte bine ventilata, timp de 10 zile. Daca vrei sa usuci mai multe buchete deodata, lasa spatiu intre ele pentru a asigura o uscare perfecta.

Sau:

Daca vrei sa conservi doar florile se pot usca si in cuptorul cu microunde, la temp de 500 gr pentru doar 3 secunde pe etape (daca dureaza fiecare etapa mai mult de 3 secunde se ard)pana se usuca, la fel se procedeaza si cu mandarinele sau portocalele dar acestea au nevoie de cateva crestaturi cu lama cutitului(la fiecare centimetru)procesul este mai indelungat dar merita

Fundytza please./?