| TwEEty_9286 a întrebat:

Hey ce inseamna la matematica:Ce fel de triunghi este triunghiul abc daca triunghiul abc este congruent cu triunghiul acb[funda]urgent!

Răspuns Câştigător
| Xab a răspuns:

Pai teoretic triunghiurile abc si acb sunt asemenea.
dar triunghiul abc poate fi dreptunghic, isoscel, echilateral, oarecare...

4 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Triunghiuri congruente sunt cele care au masura unghiurilor si lungimea segmentelor egala happy
iar triunghiul abc poate fii orice fel de triunghi, de-obicei asa se noteaza triunghiurile ...nu stiu exact la ce te referi big grin

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Daca triunghiul abc este congruent cu triunghiul acb inseamna ca triunghiul abc este congruent pentru ca este la fel ca triunghiul acb
adica triunghiul abc este congrunt cu triunghiul acb pentru ca au aceleashi unghiuri, iar segmentele au lungimea la fel big grin
ppa

| Myssteriusthanlife a răspuns:

Buna si vio nu mai scrie teme pe TPU pentru ca conform regulamentului o sa iti fie sters contul sau suspendat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna de