| narcisaisa a întrebat:

Hey.Cum se introduc factorii sub radical? As vrea va rog sa imi explicati in detaliu deoarece nu am inteles nimic din aceasta lectie.Bineinteles ofer FUNDA si Vot!

Răspuns Câştigător
| CuloriHD a răspuns:

A introduce un termen sub radical inseamna sa introduci termenul la puterea a 2-a
ex:2 radical 3=radical din 3 ori 2 la puterea a doua
Sper ca te-am ajutat.

Funda?

2 răspunsuri:
| elysi a răspuns:

Daca vrei sa treci termenul cu care este inmultit radicalul sub radical trebuie doar sa scrii termenul respectiv la puterea a 2-a si sa il inmultesti cu ce e sub radical.
Ex: a*√(b)=√(a^2*b)

| sShana a răspuns:

Daca ai de exemplu numarul 2, daca vrei sa il bagi sub radical scrii : radical din 2 la partat> e inversul scoaterii unui factor de sub radical : cand scoti un de sub radical nu-l mai scrii la puterea a doua iar cand bagi un nr sub radical il scrii la puterea a doua... imi pare rau daca nici de aici nu intelegi, dar nici eu nu prea stiu sa explic... abia am facut lectia la scoalahappy.