| AlexȚucăr a întrebat:

Cum se introduc factorii sub radical?
Cum se scot factorii de sub radical?
As prefera sa-mi explicati pe exemple. din formule nu inteleg nimic...

Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

Deci uite, să zicem că ai 2radical din 3. ca să introduci factorul sub radical, adică pe 2, îl ridici la a puterea a doua și îl înmulțești cu 3: 2 radical din 3=radical din 2*2*3= radical din 12.
Ca să scoți factorul de sub radical, iei numărul se sub radical și îl descompui. Luăm ca exemplu radical din 8.
8|2
4|2
2|2
1. Ca să introducem sub radical, facem perechi de câte două cifre identice din dreapta și aici vom avea 1 pereche de 2 și un 2 care rămâne singur. Cifra care rămâne singură va fi introdusă sub radical, iar perechea va rămâne în față sub forma unei singure cifre. 8=2 radical din 2.
Mai luăm un exemplu, să zicem radical din 50
-îl descompunem:
50|2
25|5
5|5
-l-am descompus și vedem că avem cifra 5 de două ori în dreapta, deci vom forma o pereche pe care o vom lăsa în fața radicalului și 2 care va fi introdus sub radical. radical din 50=5 radical din 2 și încă un exemplu unde avem mai multe cifre la descompunere și aleg numărul 72.
-îl descompun:
72|2
36|2
18|2
9|3
3|3
1. Aici vedem că s-a complicat puțin situația. Avem mai multe perechi de cifre diferite. Avem 2 perechi: o pereche de 2 și o pereche de 3 și un 2 care rămâne singur și vom avea radical din 72=2*3radical din 2=6 radical din 2. Sper că te-am făcut să înțelegi, dacă ai vreo nelămurire mă poți întreba