| anonim_4396 a întrebat:

Hey, deci astazi am fost la verisorii mei(care fumeaza amandoi), varamea fuma, si am luat si eu un fum (deci m-am inecat, de nedescris), dupa am mers la mine sa ne jucam tennis, pe drum am mai tras un fum, nu m-am mai inecat, dupa am mai tras un fum, iar m-am inecat, dupa numa drept nu mergeam pe drum, si aveam o durere de cap, in fine, ideea e ca m-am simtit bine (in ciuda durerii de cap si mersului stramb) cand am incercat si asa mai departe....si as mai vrea dar este un gand care imi zice sa termin, dar mai este altul mai puternic care zice sa mai iau, si nu stiu cum sa le opresc, sa nu mai mai gandesc la tigari si in acelasi timp sa imi fac verisorii sa nu mai fumeze nici ei, va rog fara vorbe din alea cum ca nu e bine, cum ca dauneaza .....deci cred ca de intrebre v-ati prins dar in caz ca nu : cum sa nu ma mai gandesc la tigari si cum sa imi fac verisorii sa nu mai fumeze?

P.S inca mai sunt putin ametita, de ce?(intrebare suplimentara)

16 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Foarte probabil că ești destul de tînără.
Și, cred, că și verișorii tăi sînt îndeajuns de tineri. Nu cred că aveți mai mult de 17 - 18 ani.
Întrebarea mea este( de fapt nu numai referitor la tine ci la alți poate cîteva zeci de mii din această țară): De unde aveți bani de țigări?
Și chiar și de altele ( băutură, jocuri de noroc la „păcănele", țoale scumpe, distracții, droguri).
Alți oameni în această țară mor de foame și voi nu mai puteți de bine.
Cea mai mare vină o poartă ai voștri pă
rinți. Inconștienți.

| anonim_4396 explică (pentru corolav):

Nu m-am suparat cand ai zis: ''alti oameni in aceasta tara mor de foame si voi nu mai puteti de bine'', dar cand mi-ai jignit parintii, aici zic stop! Nu ii cunosti, nu stii ce buni sunt, niciodata sa nu ii mai jignesti!

| corolav a răspuns:

Degeaba te superi!
Aceasta nu e o atitudine de părinți buni.
Ți-o spune un om care ar putea să-ți fie și bunic.
Părinții buni sînt aceia care știu să -și crească corect copiii, să aibă grijă de conduita și comportamentul copiilor lor în societate.
Copiii nu trebuiesc alintați.Nu trebuiesc încurajați într-un „dolce far - niente", în neînvățătură de carte, în lipsă de disciplină.
Și dacă vei urmări pe ai tăi colegi de generație, care postează pe acest site, te vei convinge că lipsa de educație și învățătură a lor se datorează în peste 50 % părinților.
În pregătirea mea profesională a fost și aceea de pedagog și nu ești tu în măsură să-mi dai lecții.
Să fii sănătoasă!
Repet...
Acei părinți care sînt conduși de poftele și mofturile copiilor lor ...NU SÎNT NIȘTE PĂRINȚI BUNI.

| anonim_4396 explică (pentru corolav):

Hbarnai ce vorbesti despre parintii mei... chiar daca sunt la cateva milioane de kilometrii departare sunt cei mai buni parinti

| corolav a răspuns (pentru anonim_4396):

Copilă dragă, la tine prostia depășește orice brumă de bunăvoință.
La cîteva milioane de kilometri? În care galaxie trăiesc ei?
Se vede treaba că sînt „aerieni".

| anonim_4396 explică (pentru corolav):

Am vrut sa scriu mii, dar daca nu ti-ai dat seama...

| corolav a răspuns:

Un celebru personaj al dramei istorice „Răzvan și Vidra" de Bogdan Petriceicu - Hașdeu spune:
„Mai bine rău părinte decît rău fiu al țării".
Încearcă să traduci și poate vei înțelege!

| anonim_4396 explică (pentru corolav):

Am tradus si imi invinuesti parintii!

| corolav a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai,pa!

| Deliciouscupcake a răspuns:

Aşa am păţit şi eu prima dată.Nu e nimic grav.

| Biancaalone a răspuns:

Pai esti ametita ca ai fumat, si fiind prima oara, iti dai seama ca te ia o ameteala de aia de nu mai sti nici cum te cheama! Si nu mai pune gura pe tigari ca mai incolo cant o sa vrei sa te saruti cu cineva ala o sa zica :"Uite cum ii miroase gura lu asta" sau "Mama, ce dinti are din cauza fumatului"! Deci asta nu o sa te afecteze acum, dar cu siguranta mai incolo da! Si de vreisorii tai nu stiu ce sa zic! daca ei nu sunt constienti ca trebuie sa lase tigara atunci e grav!

| anonim_4396 explică (pentru Biancaalone):

Eu nu o sa mai fumez oricum, dar cum sa nu ma mai gandesc la asta o fost intrebarea

| Biancaalone a răspuns (pentru anonim_4396):

Umpleti timpul cu altceva! Stai cu prietenii, citeste! Sunt o multime de lucruri care iti pot lua gandu de la asta!

| opAmphetamine a răspuns:

Te simti ametita pentru ca organismul tau trebuie sa se obisnuiasca cu nicotina, e ceva nou. O sa vezi, o sa ai dureri de cap, o sa te doara gatul, o sa tusesti, etc. Si la mine a fost la fel prima data. aveam ameteli de abia ca ma mai puteam tine pe picioare. Eu zic sa nu continui, pentru ca nu o sa te mai poti lasa.

| Issa123444 a răspuns:

Pai ce e atat de fascinat sa tragi dintr-o tigara, iar apoi sa scoti un amarat de fum? Gandeste-te la asta si poate vei gasi singura o solutie.Plus ca asta cam tine de vointa ta. Daca vrei cu adevarat sa renunti e imposibil sa nu reusesti.(nu spune nimeni ca nu va greu).Sau de fiecare cand iti cumperi tigari arunca-le, iar asa vei da banii pe nimic si poate te vel lasa.

| anonim_4396 explică (pentru Issa123444):

Eu nu mai fumez, am fumat o data in viata o zi, si o fost tare, asa, intr-un fel, dar cum sa nu am mai gandesc la asta o fost intrebarea, da' am gasit solutia oricum...