| KosemveSafiye23 a întrebat:

Hey.Imi puteti da 6 exemple de fraze de minim 3 propoziti?

2 răspunsuri:
| Satango a răspuns:

Bună!

Se vede /că-ți plac trandafirii/care sunt foarte frumoși/ceea ce văd și eu/
Este adevarat/ că, dacă n-am respectat instrucțiunile/, am greșit./
Tata spală mașina,/ mama face cumpărături,/fratele meu își face temele/, iar eu citesc o carte.
Bucură-te,/ cât mai vezi,/ cât mai auzi,/ cât mai clipește o scânteie de bunătate în tine./
Am fost acasă/, dar am plecat/fiindcă prietenii stăteau la o pertecere/, iar eu m-am grăbit/fiindcă autobuzul a întârziat.
Am stat pe bancă/ și am văzut o bătrână/care vorbea cu nepotul său, /care se juca ascunsă/ cu un prieten ce număra din cinci în cinci.

| maite13 a răspuns:

Am fost acasa,dar am plecat fiindca prietenii stateau la o petrecere,iar eu m-am grabit fiindca autobuzul a intarziat.
Am stat pe banca si am vazut o batrana
care vorbea cu nepotul sau, care se juca cu un prieten.
Ieri am fost la piata sa-mi cumpar legume si fructe fiindca vreau sa incep sa duc un stil de viata sanatos.
Tu ai fost la magazin sa cumperi paine iar apoi ai plecat in parc cu bicicleta
Bunica face gem si dupa aceea face o prajitura, iar eu fac temele dupa care o sa ies la joaca.
Tata alearga in parc, mama gateste in bucatarie, iar eu merg la scoala.