| anonim_4396 a întrebat:

Hey imi puteti da rezumatul de la cronicile sin narnia calatorie pe "Zori de zi"... FUNDA:*:*

Răspuns Câştigător
| música a răspuns:

În volumul IV din Cronicile Narniei de C.S. Lewis este vorba despre Lucy, Edmund si varul lor Eustache încapatant si rau ca un catâr. Acesti trei copiii pornesc în cea mai mare aventura a lor chiar din camera care înfatisa un tablou cu o corabie în el. Copiii zoara în tablou unde pe acea corabie se întâlnesc cu regele Caspian, Drian capitanul, si Pispirici un soricel. Cu totii erau nespus de bucurosii de reîntâlnire în afara de Eustache.Caspian le povesti cum ca au plecat sa-i caute pe cei 7 lorzi disparuti de 7 ani. Asa ca plecasera în cautarea lor.
Mai întâi Zori-de-zi ajunse la cele 3 insule parasite care apartineau Narniei. Acolo Caspian si copiii fusesera capturati când plecasera pe tarm dar apoi îl întâsnise pe unul din lorzii pe Lordul Bern care, îl facuse ducele Celor 3 insule.
Apoi dupa ceva vreme o furtuna iesita din comun distrusese o parte din corabie dar aceasta fusese reparata pe o insula parasita unde Eustache fugise pentri putina odihna care oricum o primea, într-o padure unde vazuse un dragon mort. Eustache se transforma în dragon în timpul somnului dupa ce isi puse o bratara pe mâna. Caspian si prieteni si-au dat seama dar nu puteau face nimic pâna într-o noapte când Aslan leul l-a facut din nou om. Echipajul descoperise ca si aici lordul Octesian balaurul mort, murise.
Echipajul mai scapase si de alte peripetii dupa care ajunse pe o alta insula. Acolo au vazut o statuie într-un lac dar nu era o statuie ci un om, dar fusese facut în aur dupa ce intrase în apa asa cum era sa faca unul din oameni lui Caspian. S-a constatat ca acela era lordul Restimar caci îi vazuse vesmintele lânga apa.
Dupa înca putin navigat ajunse pe insula Ţara Natarailor acolo s-au întâlnit cu oameni invizibili care au fost readusi la normal de Lucy care plecase în camera unui vrajitor sa afle vraja. Acolo ea sa împrietenit cu vrajitorul împreuna cu echipajul. Dar acei oameni nici nu erau oameni erau pitici cu un picior, foarte prostuti asa ca au fost denumiti Labute de plus. Deacolo echipa a plecat cu merinde si altele.
În fata corabiei aparu un nor negru prin care daca intrai nu mai vedeai nimic. Cu totii spusera nu, dar Pispirici îi convinse pe totii sa mearga, acolo în acel întuneric se auzise un glas era glasul unui om care cu greu fusese adus pe corabie din pricina lumini care era slaba si venea de la o torta. Acel om era lordul Rhoop care povestise ca traise si ca acolo toate visele deveneau reale dar nu în sensul bun asa ca era un chin pentru el sa ramâna acolo.
Corabia naviga de zor acum. Ajunse pe un tarâm unde îl gasise pe Ramandu si fica sa care erau stele, dar îi gasise si pe cei 3 lorzi care dormeau pe o masa, din pricina faptului ca au atins un cutit. Ramandule spuse ca pentru a rupe vraja trebuie sa ajunga la marginea lumii. Echipajul pleca în continuare pe mare sa gaseasca marginea lumi, navigasera printr-o mare de crini. La un moment dat caspian spuse ca cei 3 copiii si Pispirici trebuiau sa plece cu o barca în continuare, dar ei sa se întoarca, fiind ca asta îi spuse Aslan.
Copiii plecasera cu barca si vazusera un zid mare de apa dupa care se vedeau munti Pispirice pleca caci stia ca acolo e tara lui Aslan.
Copiii mai merse pâna vazu o câmpie si o luase pe jos acolo Aslan le spuse ca Edmund si Lucy nu se vor mai întoarce în Narnia si îi trimise acasa. Eustache însa fiind schimbat în bine.
Caspian si echipajul se întoarse în Narnia împreuna cu lorzii adormitii si cu noua sotie a lui Caspian fica lui Ramandu.

Asta e un scurt rezumat despre Calatorie pe mare cu "Zori de Zi". toate cele 4 parti mi-au placut foarte mult...

Ma bucur foarte mult daca am putut sa te ajut cu ceva

Numai bine iti doresc, pupici :*, Maryan