| PIGNA a întrebat:

Hey lume, vreau un sfat. Ieri la scoala toata lumea ma batea la cap sa particip la Balul Bobocilor, toata ziua auzeam "Du-te hei, esti frumoasa, inteligenta, atunci de ce ****** nu vrei sa participi?" si baiatul care a câstigat anul trecur mi-a spus sa particip, ca sunt mari sanse sa câstig. Când i-am spus lu mami ca particip la Bal s-a enervat si mi-a spus " Dupa ce sa participi? Ce vrei, numa t-ei fa' de rusine". Mami este o persoana buna, grijulie cu mine, dar nu înteleg de ce nu vrea sa particip. Eu vreau foarte mult sa particip, si am încredere ca voi câstiga, da din cauza lu mami nu pot. Ea în loc sa ma sustina ma descurajeaza spunându-mi ca nu voi câstiga, ca voi ajunge pe ultimul loc si ma voi face de rusine. Stiu ca are grija de mine, si ca o întereseaza tot ce fac, dar as vrea sa ma sustina în loc sa ma descurajeze, as fi vrut ca ea sa fi venit cu ideea sa particip la Bal.
Voi ce credeti ca ar trebui sa fac, sa continui sa particip la Bal sau ar trebui s-o ascult pe mami?

1 răspuns:
| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Mai intai,iti voi spune parerea mea: este destul de stresant sa participi la miss,deoarece va trebui sa pleci de la ore ca sa faceti antrenamente,si vei pierde multe lectii. Dar este destul de dragut pentru ca dobandesti o experienta noua happy

Ar trebui sa discut cu mama ta,cand este ea mai linistita,sa ii vorbesti frumos si dulce.O rogi frumos,nu sa te lase neaparat,ci doar sa te asculte cateva clipe.Tu ii vei spune punctele tale de vedere,si de ce vrei atat de mult sa participi. Poti chiar sa ii spui ca poate intra si la CV ca si activitate in timpul liceului (asta nu stiu exact,dar din moment ce iti vei face singura cv-ul,cred ca merge laughing )
SI poate ca te va intelege si iti va da voie.Iar daca nu iti va da voie, sigur iti va explica de ce, va avea un motiv bun.Dar eu cred ca cu explicatia potrivita, o poti convinge, pentru ca te va vedea fericita.
O seara frumoasa!