| Lonelyheart007 a întrebat:

Hey! M-am certat de curand cu una dintre prietenele mele cele mai bune... Nu este pentru prima data cand se intampla chestia asta.Chiar imi pare rau.Am nevoie de un sfat, ceva.Chestia e ca ne-am certat fiindca intr-o zi nu am putut sa merg la liceu impreuna cu ea.Adica,mi se pare cea mai penibila scuza.Ce, sunt obligata sa merg cu ea la liceu mereu? Nu o inteleg absolut deloc.I-am explicat de ce nu pot sa merg cu ea.Am si eu viata personala.Sincer,cred ca am lasat de prea multe ori sa treaca de la mine... Si acum s-a gandit ea sa nu mai vorbeasca cu mine dintr-o prostie.Ea nu stie sa isi aprecieze prietenii.Sincer,din clasa noastra nimeni nu o suporta. Daca vrea sa petreaca o zi la scoala fara sa socializeze cu nimeni, nu are decat sa faca cum vrea.Este mult prea egoista, dar totusi este prietena mea.Asa sunt eu,imi pasa prea mult de altii,chiar daca, de cele mai multe ori, esti luat de prost.Ce sfat imi puteti da?

Răspuns Câştigător
| AfB a răspuns:

Cel mai simplu, daca o mai consideri prietena, ii explici in fata tot ce te-a nemultumit. Daca o sa inteleaga inseamna ca iti este prietena cu adevarat, daca nu, nu te merita. Prietenia merita sacrificii, dar nu merita sa te umilesti pentru a fi prieten cu cineva.

9 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

In prietenie partenerii sint egali, dau si primesc continuu fiecare.
Aceasta " prietena" te-a dominat mereu si tu ai acceptat. te razvratesti doar aici si acum, dar in fata ei nu indraznesti sa-ti spui punctul de vedere. Nu e nici corect si nici sanatos.Mereu vei simti ca trebuie sa-i faci pe plac pentru ca altfel vei fi respinsa. Acum de fapt tu suferi, iti lipseste prezenta si compania ei. Ea este cea care a gresit dar te vad in stare sa cedezi iar ( si iar) doar ca sa fiti iar prietene. E bine sa ai o discutie cu ea si sa-i amintesti ca si ea trebuie sa-ti fie prietena, nu numai tu ei. Spune-ti oful si o sa vezi daca realizeaza si accepta ca relatia asta trebuie schimbata ca sa poata continua.
Altfel, mai priveste in jur...

| Lonelyheart007 explică (pentru michelia):

Ai dreptate in mare parte.Desi,atunci cand vreau sa vorbesc cu ea se face ca are treaba...sau vorbeste ea prea mult si ma contrazice in orice as spune...

| michelia a răspuns (pentru Lonelyheart007):

Deci nu te asculta, nu o intereseaza ce vrei sa-i spui. Si unde e prietenia? Doar in a petrece timpul impreuna si a-i cinta tu in struna?
Ai doua variante: ori o accepti asa cum este si nu te mai plingi pe viitor cind te va pune la punct din senin ori clarifici lucrurile cu ea si vezi daca relatia asta poate continua incit sa nu fii doar mantaua ei de vremea rea.

| IndiferentXD a răspuns:

Buna!
Prietena ta se crede putin superioara si are impresia ca i se permite orice. pune si tu piciorul in prag si fii putin indiferenta cu ea, in caz ca da semne ca iar parea rau si ar vrea sa ''redeveniti'' prietene mai acorda'i o sansa, daca nu vezi nici un semn de schimbare din partea ei, las'o, nu se merita sa pui suflet pentru cineva care nu te merita happy
Prietenii sunt trecatorii, cautati o alta persoana de incredere (asta daca mai gasesti) sad!

| pisicutzamik a răspuns:

Buna in primul rand ar trebui sa lase egoismul la o parte, si da ai dreptate nu ai contract cu ea sa mergeti impreuna la scoala. Fata vrea sa ii tii companie pentru ca nu mai are pe nimeni in afara de tine si de aceea s-a suparat ca ai lasat-o singura, hai lasa-o sa ii treaca si ai sa vezi ca va veni singura la tinewinking, poarta-te un pic cu indiferenta ca du o sas te ia de "fraiera" si te va manipula cum vrea ea!

| kiv1990 a răspuns:

Pai dupa cum am observat ea e chiar insuportabila, tu nu poti sa-i fii bona. O sa-i treaca. nu o alinta, spune-i ca nu poti sa fii mereu cu ea.

| dorelmarc a răspuns:

Daca.vrei.sa.ai.prieteni.in.primul.rand.trebuie.sa.inveti.sa.pierzi.,sa.suferi.sa.rabzi.sa.intelegi,sa.cheltuiesti.deci.sa.fi.la.dispozitia.lor.

| Alexandra_Moldovanu_1993 a răspuns:

Buna!
Eu sunt Alexandra si am avut si eu o problema de-asta vrei sa stii cum te vei impaca cu ea din nou. nu?

Tot ce trebuie sa faci este :

Trebuie sa-ti ceri scuze pentru ca nu ai fost la liceu cu ea in acea zi.

Trebuie orice spune ea tu sa ii spui doar cei convine si spui dupa intrebarea ei,, da sau nu,,

Si mai trebuie sa razi in preajma ei sa te simti ca si cum ea este cea mai buna prietena a ta ( dar deja este) si atata tot.

Mie nu mi s-a parut greu de facut chestiile astea doar doar in faptul sa-ti ceri scuze eu nu prea sunt obisnuita cu de-aste dar sper ca te-am ajutat mult si astept raspunsul tau daca te-a ajutat cu adevar acest raspun eu sunt Alexandra si iti urez NOROC!

Funda?

| AfB a răspuns (pentru Alexandra_Moldovanu_1993):

Tu nu ai facut decat sa ii spui cum sa fie o pupincurista straight face