| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Ma poate ajuta cineva?
Indicati partea de propozitie care determina primul grup de cuvinte din replica nepoatei.
-Ei! Parca nu mai am tinere de minte ca sa-ti povestesc toate nazdravaniile copilariei.
-Cu mare placere de rau, trebuie sa constat ca aducerile-aminte te-au coplesit.
Scuzati categoria!

3 răspunsuri:
| vintageheart a răspuns:

Aducerile-aminte - subiect happy

| vintageheart a răspuns:

De fapt, parere de rau e locutiune, si atunci acesta e primul grup de cuvinte din replcia nepoatei. Deci "parere de rau" - complement indirect big grin

| cristeaflaviurafael a răspuns:

Propozitie subordonata completiva directa draguto