| Gabica a întrebat:

Hey! Sunt clasa a 7-a si profa' de franceza mi-a propus sa dau examenul ala DELF,ca cica e diploma pe viata si o pot da in schimbul bacului(adica sa prezint diploma si nu mai dau bacul).In fine, ideea e ca este 35 de euro si nu vreau sa dau banii degeaba...Asa ca, merita? Si as dori mai multe detalii!

Răspuns Câştigător
| OmletteDuFromage a răspuns:

Da, crede-ma, merita. E foarte ieftin 35 de euro, din cate am inteles eu Cambridge-ul e in jur de 5-6 milioane, si e cam acelasi lucru. Intr-adevar, scapi de BAC, si pe langa asta, ai mai multe sanse sa faci facultatea in strainatate. In viitor, cand vei aplica pentru un job, vei fi cu un pas in fata celorlalti doar pentru simplul fapt ca nu mai dai interviul, prezinti doar certificatul (bineinteles, sa fie un job in tema, nu cred ca te angajeaza la spalatorie de masini cu diploma DELF)

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Merita, eu la vremea mea am dat dalf ul *un delf mai avansat un pic.

intr-adevar diploma e pe viata si nu strica niciodata mai departe la un job sa ai o atestare de genul. poate face diverenta intre tine si un alt aplicant. mie personal nu mi ajutat pentru ca nu e nevoie de franceza in domeniul in care lucrez.

gandeste te macar ca scapi de stresul unei probel de bac.

| pastapac a răspuns:

Si profesoara mea m-a sfatiut sa dau delful dar a spus sa astept pana invat bine de tot ca sa dau unul mai avansat (cu cat mai avansat cu atat mai bine). Poti da si acum dar daca o sa vrei o forma mai avansata va trebui sa platesti din nou. E decizia ta.

| Hunt_Jake_1993 a răspuns:

Da, te scapa de bac la franceza, ai un avantaj in fata altui aplicant la job-ul respectiv si e o diploma care cantareste destul la dosar. merita banii.