| xtembix a întrebat:

Am 12 ani, 1.54, 42 de kilograme.Eu cred ca sunt cam mica de inaltime, adica sunt cat mama, tata nu este inalt nici el are 1.70, dar eu as vrea sa fiu inalta.Pana la ce varsta pot creste? sau ceva sa ma ajute sa cresc in inaltime niste metode.pls.Dau funda!:d >:d

Răspuns Câştigător
| Zmeura_5657 a răspuns:

Cresti pana la 22 de ani.Mai ai timp, Bianca.Defapt,esti mai inalta decat eram eu la varsta ta. Daca la varsta ta ai cat mama ta, e foarte posibil sa il fi mostenit pe tatal tau si sa ai 1.70 (inaltime ideala pentru o fata)
Baschetul si inotul te pot ajuta foarte mult cu cresterea in inaltime.Deasemenea,te poti duce la doctor sa iti recomande niste pilule de crescut, dar acelea se folosesc in cazuri de ''piticenie'' ca sa zic.laughing
Bafta!

6 răspunsuri:
| Zmeura_5657 a răspuns:

@Bianca ''@Kerli.Ce rol ar avea genele?''
Genele=ADN-ul tau.
Este un acid nuclei care contine instructiuni genetice folosite in dezvoltarea si functionarea organizmelor.
In ADN sunt tinute toate aceste informatii si 'lucruri' fizice (inaltimea, cul. ochilor, parului etc) si psihice.

| Kerli a răspuns:

Hormonii si genele "decid" felul in care vei arata. hormonii se vor potoli la un moment dat, dar forma corpului tau este determinata in masura de aproape 80% din gene
deci daca parintii tau sunt mai scunzi asa ai sa fi si tu, dar inca esti mica, de abia ai intrat la pubertate. ai tot timpul din lume sa te dezvorti

| xtembix explică:

@Kerli.Ce rol ar avea genele? thinking
@pinky-multumesc pentru raspuns, baschetul il practic, doar vara :d
@zmeura-multumesc pentru informatiile folositoare.S-ar putea sa fiu inalta cat tata, deoarece am toate trasaturile tatei.
@anonim-te rog citeste intrebarile cu atentie, pe viitor, avand in vedere ca nu am spus cat cresc, ci pana la ce varsta pot creste (in general). prima data intelege intrebare si apoi ii dai cu parerea

Parerile nu se discuta, se citesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fato pui niste intrebari idioate. De unde vrei sa stim noi cand cresti u? Fiecare dupa organismul lui tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult de 1.60 nu o sa cresti.

| SWEETY777ffff a răspuns:

Poti face sport.Baschetul si inotul ajuta mult.Si ce daca nu esti foarte inalta. Oricum mai ai timp sa cresti.Cat vrei sa ai la varsta ta 2 metri.Eu am fete in clasa de 12 ani care sunt mult mult mai mici ca tine. Sper ca te-am ajutat.