| AdrianaL30 a întrebat:

Am nevoie urgenta de ajutor! Am o poza de care am nevoie pentru un proiect,dar are niste cuvinte scrise pe ea (mai exact,adresa site-ului de unde am luat-o). Exista vreun program sau vreun mod in care pot sterge acele cuvinte, fara sa se vada..sau macar sa le pot sterge, iar dupa ma descurc.Help,dau funda!

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Orice program de editare imagine care are o unealtă de tip „clone tool" (acoperă o zonă cu pixeli copiați din altă regiune a pozei) - poți astfel să acoperi porțiunea scrisă cu porțiuni din jurul său, apropiate ca textură, umbrire, culoare etc.
De exemplu, eu pentru chestii simple de genul celei descrise de tine (sau „ștergere" grafitti de pe un perete la o poză pe care vreau s-o pun pe un sait care să arate doar monumentul pozat, nu și tâmpeniile mâzgălite pe el de toții imbecilii) folosesc IrfanView și uneltele de editare grafică încorporate (foarte „basic", dar exact ce e nevoie pentru chestii simple).

| sweet22D a răspuns:

Poți decupa în paint dacă este scrisul în colț. Dacă e pe mijloc cred că ar merge cu photoscape, poți pune un alt text peste cel existent.