| Anonimus937382 a întrebat:

Hey TPU, am și eu o curiozitate, poate cineva știe să-mi explice. De ce, dacă numești pe cineva frumos/ frumoasă este considerat un compliment, o calitate pozitivă, dar dacă îi spui cuiva că este urât/ urâtă este o jignire, fiind considerat un gest nepoliticos, care are scopul de a insulta aceea persoană? Iar dacă persoana aia este într-adevăr urâtă/urât de ce ar lua-o ca pe o jignire? când așa este aspectul său fizic.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iar dacă persoana aia este într-adevăr urâtă/urât de ce ar lua-o ca pe o jignire? Pentru că doare.

| dullcat a răspuns:

Buna.Iti recomand sa judeci mai putin.Si tu poti fi o persoana cat se poate de urata in ochii altora, iar daca ai primi aceasta remarca, probabil ca te-ar durea, considerand ca tu te mentii ingrijit/a si depui efort sa arati atractiv/a.

E cat se poate de superficial si gresit sa judeci pe cineva dupa aspecte pe care nu le poate schimba, fie trasaturile fetei, greutatea, marimea anumitor organe sau altele.Nu suntem toti vedete sa ne schimbam anual infatisarea si fizicul.Asa ca din bun simt, fie spui ceva frumos, un compliment daca simti nevoia, fie nu zici nimic.

Ai crede ca in 2023 suntem mai copti la minte, dar aparent nu.

| sammie a răspuns:

Stii... Cateodata mai trebuie si sa minți ca daca nu, o sa ranesti multi oameni cu vorbele tale.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Frumusețea este subiectiva, adică difera în funcție de persoana care te privește.( adică dacă eu vad o persoana ca fiind frumoasa, tu poți sa o vezi fix invers și etc).
Nu este frumos sa spui unei persoane ca " este urata" pentru ca nici ție nu ți ar fi convenit dacă îți spunea o persoana asta și prin " răutățile " de genul o persoana își pierde încrederea de sine și ajunge în depresie.
În loc să faci complimente pe care tu le consider false, mai bine ignori situația și nu te legi de aspectul fizic al cuiva, ca degeaba un mar este frumos ca și aspect, dacă în interior este stricat.

| Andrusca69 a răspuns:

Total gresit, fiecare persoana este fix asa cum se vede in oglinda, daca lui ii place ceea ce vede e egal cu 0 parerea ta.
Iar asta cu ‘ asa e aspectul sau fizic ‘ e o realitatea vazuta prin ochii tai, cum altcineva poate sa il vada frumos.