| DeeaDenyyyy a întrebat:

Anul asta voi sustine evaluarea nationala si va trebui sa ma inscriu la liceu, dar nu stiu ce profil sa aleg pentru ca nu stiu ce materii se studiaza in fiecare.Sunt interesata de mate-info,stiinte sociale,stiinte ale naturi sau filologie, care e mai bun? si ce materii se studiaza in fiecare? Si inca ceva, ce inseamna profil real sau uman? Va rog sa ma ajutati...

3 răspunsuri:
| Ruxandra15 a răspuns:

Daca iti place matematica poti sa faci mate-info dar vezi ca e destul de greu. Stiinte sociale limbi straine,materna,stiinte ale naturii, chimie biologie, fizica matematica cam astea se fac intensiv filologie, psihologie, istorie, limbi.Real e ala cu matematica, fizica, chimie biologie... si uman e ala cu limbile, psihologie, istorie

| rememberme24 a răspuns:

Profil real:matematica-informatica,stiinte ale naturii
Profil uman:stiinte sociale,filologie
La mate info se pune accentul pe matematica,informatica,si pe limbile straine
La stiinte ale naturii biologia,fizica, chimia,si matematica sunt orele cele mai importante (doar ca se face o matematica mai usoara decat la profilul mate-info)
La filologie se insista pe romana, engleza,franceza,latina,istorie etc. Faci mate doar in clasa a noua,si nu dai nici bacul la matematica
La stiinte sociale faci istorie,romana,engleza,logica,psihologie, economie, filosofie, geografie, matematica
Toate sunt la fel de bune.Depinde de ce iti place tie sa inveti:daca iti place mate te duci la mate-info sau stiinte ale naturii, iar daca iti place romana, istoria te duci la filologie sau stiinte sociale

| anutzik a răspuns:

''toate e bune''