| DeeaDenyyyy a întrebat:

Anul asta voi sustine evaluarea nationala si va trebui sa ma inscriu la liceu, dar nu stiu ce profil sa aleg pentru ca nu stiu ce materii se studiaza in fiecare.Sunt interesata de mate-info,stiinte sociale,stiinte ale naturi sau filologie,care e mai bun? si ce materii se studiaza in fiecare? Si inca ceva, ce inseamna profil real sau uman? Va rog sa ma ajutati...

Răspuns Câştigător
| BTWIN a răspuns:

Eu sunt mate-info, clasa a11a
Profilele reale sunt mate-info, mate-info cu info intensiv, chimie-biologie(stiinte ale naturii) pe cand cele umane sunt stiinte sociale, filologie, limbi straine.

Mate-info si chimie-biologie sunt cele mai bune profile.

La mate-info in clasa a9a vei avea:
4ore de mate
4ore de romana
3ore de fizica
1-2ore de informatica
2ore de TIC
teze dai la mate, romana, informatica si la alegere dintre chimie, biologie si fizica.deci 4 in total.(tot 4 sunt si la chimie biologie, unde dai la romana, mate, si 2 la alegere dintre chimie, biologie si fizica)

la chimie biologie faci cam ce faci si la mate-info, doar ca nu ai informatica, evident...ai TIC insa si ceva mai multe ore de chimie si biologie fata de mate-info insa, asta se intampla de prin clasa a10a sau chiar a11a...

la filologie nu stiu, iar la stiinte sociale se bazeaza pe istorie, geografie si romana mai mult si materii gen psihologie, logica, economie(materii pe care le faci pe rand si la mate-info cate o ora).

Eu iti recomand mate-info..de aici cam poti merge la ce facultate doresti.
Doar daca vrei la medicina, ar trebui sa alegi stiinte ale naturii(chimie-biologie).

| DeeaDenyyyy explică (pentru BTWIN):

Ce inseamna TIC?

| BTWIN a răspuns (pentru DeeaDenyyyy):

TIC = Tehnologia Informatiei si Comunicarii...o sa faci pe calculator powerpoint, xcel, word si o sa inveti despre calculator(componente), cam asta faci la tic

| DeeaDenyyyy explică (pentru BTWIN):

Misto,exact ce-mi place mie, mutumesc de ajutor

| BTWIN a răspuns (pentru DeeaDenyyyy):

Cu placere happy

| DeeaDenyyyy explică (pentru BTWIN):

La mate-info e greu?

| BTWIN a răspuns (pentru DeeaDenyyyy):

Nu e chiar asa greu cum zic unii... Daca esti atenta in clasa, intelegi si te descurci. Accentul cade mai mult pe mate si romana.La ele profii in general is mai seriosi si isi fac treaba.In rest e lejer.Ai timp si pentru tine, nu stai doar cu burta pe carte happy

| DeeaDenyyyy explică (pentru BTWIN):

As vrea sa merg dar mi-e frica ca nu fac fata, plus ca in simulare nu am luat decat 6, 5

| BTWIN a răspuns (pentru DeeaDenyyyy):

Atunci mergi pe chimie biologie...e cam aceeasi chestie doar ca in clasele a11a si a12a o sa ai mai multe ore de bio si chimie fata de cate ai fi avut la mate-info.Iar la chimie biologie, matematica e M2 si romana la fel, tot M2.adica ii un pic mai usor.

| DeeaDenyyyy explică (pentru BTWIN):

K,mersi mult pentru sfat, apreciez happy

| BTWIN a răspuns (pentru DeeaDenyyyy):

Pentru putin. Daca mai ai intrebari mi le poti adresa happy

| DeeaDenyyyy explică (pentru BTWIN):

K,in legatura cu scoala?