| anonim_4396 a întrebat:

Au inceput sa`mi placa acele bratari facute manual din ata.Intrebarea este cum se numeste aceea ata(adica cum cer la mercerie) si daca imi puteti explica sau mai bine dati`mi un link care arata exact toti pasii pe care trebuie sa ii practici pentru a realiza bratari. Dau >fundoi!:

Răspuns Câştigător
| EnnY a răspuns:

Http://www.youtube.com/......ttp?/watch

iei si de pe channelu lu asta eu am bratara facuta te uiti ca arata ce fel de ata foloseste.
funda?

2 răspunsuri:
| tesco a răspuns:

Ata de goblen

| tesco a răspuns:

Ata folosita se numeste ata de goblen,iar pasii de lucru sunt foarte simpli: -dupa ce ti-ai ales culorile dorite pentru bratara,faci un nod (trebuie sa iti tina cineva bratara sau poti lipi nodul cu banda scotch de un perete,dulap etc, sau poti trece o agrafa prin nod si sa o prinzi de ceva); dupa iti pui firele in ordinea culorilor pe care o vrei, iei primul fir cu care vrei sa incepi il dai la o parte iar celelalte fire ti le asezi intre degete. -cu primul fir (cel pe care l-ai dat la o parte mai devreme) il pui peste urmatorul fir (cel pe care il tii) formand un 4, iar capatul il treci prin acel 4 si strangi firul pana ajungi la nodul ce tine toate firele (asta este un nod).pe un fir trebuie sa ai 2 noduri, dupa ce ai terminat primul fir treci la urmatorul si tot asa pana ajungi la ultimul. Dupa ce ai terminat ultimul fir o iei de la capat cu urmatoarul fir cu care trebuie sa lucrezi (cu urmatoarea culoare) si tot asa pana ce termini bratara. Sper sa nu e fi innebunit prea tarelaughing.