| PersoanaPersoana a întrebat:

Hey TPU.
Care sunt regulile pentru liceu despre parul vopsit? Pot sa merg la liceu cu parul albastru sau verde? Locuiesc in Bucuresti.
Multumesc mult

2 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Fiecare școală/liceu are un regulament de ordine interioară. Regulamentul e diferit de la școală la școală și ar putea interzice acest lucru. De exemplu:
''Elevii cu o ţinută necorespunzătoare nu vor fi admişi la ore, considerându-se absenţi nemotivat. Prin ţinută necorespunzătoare se înţelege: decolteuri ample, bluze deasupra taliei, fuste mini, fuste mulate, îmbrăcăminte în culori stridente, haine cu însemne indecente, sataniste ori excesiv religioase, farduri exagerate, bijuterii în exces, bijuterii de mărime exagerată, piercing-uri, părul vopsit în culori stridente, papuci de plajă, pantaloni scurţi (deasupra genunchilor) etc''
Ar trebui să te interesezi de regulamentul vostru, ce prevederi are, poate ar trebui să-ți întrebi diriginta.
Din experiența proprie știu că profesorii tind să treacă cu vederea chestiile de genul ăsta dacă elevul e dintre cei buni la învățătură, tu știi mai bine în ce categorie te numeri.

| IgnatVictor a răspuns:

In liceul meu majoritatea profesorilor trec cu vedrea acest lucru. Desi, exista elevi care au fost ascultati din cauza asta. Totul tine de regulamentul institutiei de invatamant, dar profesorii se folosesc mai mult de apucaturile lor din ziua respectiva (asa am observat la liceul meu, dar si la cele ale prietenilor mei).
Oricum, daca nu-i ceva prea strident, atunci nu cred ca-i vreo problema prea mare.