| Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza a întrebat:

Ce ati inteles voi din poezia "Emotie de toamna" de Nichita Stanescu?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Interpretarea unei poezii nu poate fi decat subiectiva:fiecare intelege ce vrea si ce poate,potrivit scu sensibilitatea proprie; de ex.,mie imi pare ca in poezia despre care intrebi este vorba despre incertitudine in iubire:poetul se teme ca iubita il va parasi,"se va ascunde intr-un ochi strain"; iar cuvantul "pelin "pare a vorbi despre o amara resemnare,mai ales ca mai apoi, indragostitul nu mai apeleaza la elemente pamantesti, se refugiaza in eter:suiera luna si o preface intr-o dragoste mare.Acum citeste-o si tu din nou si incearca sa vezi interpretarea mea ti se pare corecta.Numai bine.