| Dannyden a întrebat:

Hey TPU...
Cine dorește sa ma asculte as fi recunoscător, de câteva luni (5) ma simt lipst de viata, singur, iar noapte ascult muzica sad și plâng.
La liceu rad toți de mine, imi fac bully, ma lovesc, ma trimit la magazin, primesc și absente din cauza lor.
Nu le-am spus părinților mei deoarece mi-e frica.
Am încercat sa ma bag în seama cu o fata pe care o plăceam, ea a ras de mine spunându-mi ca niciodată nu o sa se uite la unul ca mine făcudu-mă de ras și în fata celorlalte fete, de atunci am o trauma pe lângă cea de la liceu.
Am încercat sa fac sala iar prietenii mi-au spus ca n-ai ce face tu acolo, râdeau toți... Mai ales acu... nu mai am nici unul.
M-am gândit la faptul sa ma sinucid ar fi cea mai buna opțiune, chiar nu mai pot ma doare rău toate aceste amintiri zi de zi repetandu-se, am încercat o data sa ma strangulez dar nu am reușit doar mi-a rămas o urma pe gat, le-am spus părinților ca o am de la sport.
Dar ma gândesc în fiecare seara sa încerc din nou sa o fac cum trebuie sau sa ma arunc, sincer asta voi și face...
Am lăsat aceste trăiri poate o va vedea cine trebuie.

Răspuns Apreciat de Editori
| Diana237 a răspuns:

Îmi pare rău că treci prin asta, liceul este o perioadă foarte dificilă, departe de lumea idilică pe care o vedem prin media. Un sfat pe care aș putea să ți-l dau e să încerci să te transferi la un alt liceu, unde poți avea un nou început, departe de mediul acela toxic. Cât despre fete și prieteni, găsește-ți oameni cu care să împărtășești mai mult decât faptul că vă aflați în același loc 6h pe zi, oameni cu care să ai lucruri în comun și care să te aprecieze pentru cine ești. Înceară să te împrietenești cu o fată înainte de a o aborda sentimental și pune limite în fața "prietenilor" (nu mai tolera să râdă de tine). De asemenea, vorbește cu părinții tăi și cu un psiholog. Ai nevoie să îți clădești stima de sine, pentru ca acest cerc vicios să se încheie.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. cand esti trist NU ai voie sa asculti muzica trista si nici s ate uiti la filme dure, cu batai sau cu drama, ci numai comedii si file cu happy ending!

2. Nu mai asculti de nimeni la scoala, doar esti atent la ore si pui mana serios sa inveti, ca doar asta conteaza, de aceea mergi la scoala.

3. Nu ai nevoie sa te bagi in seama cu nimeni cand nu esti destul de stapan pe tine, asa ca, pune in asteptarea cucerirea fetelor pentru 1 an de zile, pana dovedesti tuturor ca esti un elev foarte bune, invatand pe rupe si capatand numai note mari, fiindca atunci toate fetele vor vrea sa fie cu tine.

4. Sinuciderea nu este o optiune, fiindca ti-ai nenorocii parintii si ar fi o taruma care i-ar baga si pe ei in pamant, daca ai murii. ca sa pedepsesti niste copii nesimtiti d ela scoala, nu trebuie sa te sinucizi si sa-ti nenorocesti parinii, ci trebuie sa le dovedesti ca nu dai nici o ceapa degerata pe ei, fiind mai destept si mai bun ca ei.
Gandeste-te la bietii tai parinti si bunici, inainte sa faci vreo prostie!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| just4ubr2015 a răspuns:

Bagati mintile in cap du-te la sala asculta muzica vesela iesi afara distreaza-te calatoreste viata e frumoasa si cine nu te place sa te suga o viata o ai nu pune botu la tot ce zic toti fraierii