| Anonim007363628 a întrebat:

Hey TPU... De o vreme încoace ma macină ceva pe suflet și vreau un sfat mai complex
Deci din clasa a 5a am început să nu mai învăț, am probleme de concentrare, uit repede lectiile care trebuie învățate pe a doua zi
Sunt clasa. A7 a acum și nu știu efectiv nimic... Sunt varza la școală..La nici o materie nu ma descurc pentru ca nu am capacitatea de a înțelege o problema de mate, un ex la chimie... Multe altele
Nu ma prea strofoc eu cu învățatul
. Vreau sa termin odată școala
Am avut noroc cu online ul asta ca dacă eram la școală luam tot note proaste
Sfaturi?
Și dacă o sa ziceți,, îți trebuie ambiție, nu te da bătută" nu o sa ma ajute cu nimic răspunsul vostru pentru ca nu vreau sa fac eforturi

2 răspunsuri:
| tzionut a răspuns:

Draga mea o veste proasta. Toata viata inveti. Nu inveti, nu e nici o problema, e nevoie si de femei de serviciu sa dea cu mopul, de casierite la supermareturi, sau de vanzatoare la magazinul de la colt.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Nu cred ca nu ai capacitatea. Cred ca nu iti doresti. (chiar tu ai zis ca nu vrei sa faci eforturi
Dar tu nu ai un vis? O meserie pe care ti-ar placea sa o ai? Un profil de liceu etc. Poate te va ajuta cu motivatia. Insa daca nu esti dispusa sa faci efort nimeni nu te poate ajuta. Crede-ma insa, sunt cu un an mai mare ca tine, notele chiar conteza si informatiile chiar sunt interesante. Da, poate nu vei folosi formula concentratiei de la chimie sau normala si forta de apasare pe plan de la fizica sau informatiile despre cum se reproduc plantele de la biologie. Insa daca iei note mici la aceste materii vei realiza ca la liceu, indiferent unde dai, nu ai bazele. Si vei realiza ca desi vrei sa intelegi un subiect si sa profesezi intr-o zona legata de materia aia, nu vei putea / vei avea 12 ani de recuperat. Dupa parerea mea, mai bine stii informatia si sa nu ai nevoie de ea, decat sa realizezi ca ai nevoie de ea si nu o stii. Incearca sa gasesti ceva interesant la materiile astea. Unele chiar sunt 'blanao' happy.