| Flar3 a întrebat:

Prieteni, va vreau sincera parere. Eu sunt in clasa a VII-a, in 2023 sustin evaluarea nationala. O intrebare cat se poate de serioasa am acum. Ma ajuta cu ceva toate cele invatate? De exemplu: Termin liceul, ajung la facultate, fac inca 1-2 ani masteratul, ma angajez. In CV ce o sa imi scrie? Ca am facut doi ani de scoala online? Ma intreaba de Miorita, Luceafarul sau alte opere literare? Bine, acum depinde si de unde vrei sa lucrezi. Eu de exemplu, visez sa incep o cariera in IT, nu sa devin profesor. Nu sunt tocilar la scoala. Nu invat lectiile mereu la toate materiile, doar cand ma asculta sau dam test. Sunt perfect de acord ca nu imi trebuie Luceafarul la munca. Imi doresc totusi sa urmez toate cele 12 clase, dar probabil ca ma mai razgandesc. De cand ii Campeanu la conducere, mi-e scarba de scoala. Efectiv stau undeva pe la 6-7 ore in fiecare zi la scoala, asteptand sa ajung acasa. Matematica sunt convins ca e importanta. E logica, aplicabila in viata de zi cu zi, bineinteles daca ai si un profesor care sa iti explice cum trebuie, nu sa predea si dupa o saptamana test. M-am saturat de tipul asta de profesori. Pana intr-a V-a am iubit scoala. De atunci a venit si pandemia, valul al nu stiu catalea etc. Avem si profesori comunisti care isi dau parerea chiar daca nu am cerut-o de genul" Nu fa aia ca sa faci altceva". Ei ne aleg viitorul. Teoria chibritului pe scurt. Am avut si o vacanta scurta de iarna, iar eu cel putin nici nu am simtit ca e Craciunul. Baga 10 zile vacanta, apoi mars inapoi la scoala. Vreau sa stiu daca merita tot efortul de a toci( sau "a invata" cum se zice mai inconcret) toate lectiile la toate materiile. Ma va ajuta asta cu ceva pe viitor? Sau o sa imi para rau ca n-am facut altceva mai bun?

16 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Văd că mulţi tratează cu dispreţ faptul că trebuie învăţat şi Luceafărul, Baltagul şi altele de genul. Auzi ce întrebare: "La ce mă ajută?". Măi oameni buni, înainte de a fi inginer, avocat şi altele, suntem români. Ar fi o ruşine să nu ai habar de valorile noastre naţionale, fie că discutăm de domeniul cultural (literatură, poezie), de faptele unor eroi (Mihai Viteazu, Avram Iancu etc) sau de orice altceva. Dacă aţi auzit de cultură generală, apăi să ştiţi că tocmai în asta constă, pe lângă programare pe calculator să mai ştii şi alte lucruri. Suntem oameni, nu maşini.

| raMLesS a răspuns (pentru sabin89):

Astea le inveti cand esti mic, cand ai 14-15 ani, nu cand esti gata sa iti incepi viata de adult.
Ar trebui sa detii informatii utile la 18 ani pe care scoala trebuia sa ti le predea si sa puna accent foarte mult mai ales in ultimul an de liceu din viata, nu sa tocesti poezii si povesti inutile care nu te ajuta la nimic.
Americanii, Germanii, Francezii si orice alta natie din lume nu invata despre Ion Creanga si uite ca nu o duc rau, nu e o informatie importanta si vitala.

| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca trebuie sa definim putin o chestie care se tot repeta in intrebarea ta, acel "imi va folosi". Daca prin folosit, te referi strict la facut bani, atunci ai dreptate, probabil matematica, informatica si limbile straine sunt calea spre succes, combinatia asta de materii o sa iti dea sansa la un job bun.

E adevarat ca daca nu cumva o sa ajungi cadru didactic, nu o sa te mai intrebe nimeni toata viata de luceferi, de vreun baltag, celule, ecosisteme sau cine stie ce alte concepte inveti la alte materii. Totusi, daca vrei sa ajungi mai mult decat un robotel de birou si daca vrei ca mintea ta sa fie capabila sa inteleaga mai mult decat ceea ce ti se pune in fata o sa trebuiasca sa ai cunostinte din toate domeniile.

Nota pe care o sa o iei la biologie e irelevanta, daca nu vrei sa mergi spre medicina, totusi, un om trebuie sa stie ce-s alea ecosisteme, ca traiesti in ele. Trebuie sa stii cate ceva despre organismul uman, genetica si ce alte chestii se mai predau. Nu trebuie sa stii tot, dar trebuie sa intelegi lucrurile alea.
Si e la fel pentru fiecare materie, nu trebuie sa stii tot dar trebuie sa cunosti conceptele predate, sa le intelegi si sa le poti corela cu ale concepte din ale materii.

Deci nu, nu trebuie sa tocesti pentru toate materiile, dar ar fi trist pentru tine ca adult sa nu cunosti informatii de baza despre lumea din jurul tau.

| sierra1 a răspuns:

~Eu sunt in clasa a VII-a...De cand ii Campeanu la conducere, mi-e scarba de scoala.~

hai pe bune, să fii tu așa?

| doctorandus a răspuns:

Nici eu n-am fost tocilar, dar am avut respect pentru știința de carte.

| Catrice a răspuns:

Baga 10 zile vacanta, apoi mars inapoi la scoala — foarte mult chiar eu avea o sapt vacanta

| Celcestietot a răspuns:

Daca tu crezi ca ajungi bine stand acasa, stai!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! In viata conteaza ce stii sa faci, nu ceea ce ai tocit la scoala. Nu o sa te intrebe nimeni ceva de luceafar daca vrei o cariera in it. Pune mana si fa si altceva pe langa scoala, ceva ce iti place tie, poate chiar ceva pentru viitorul tau. Nu zic sa o lasi balta cu scoala si sa nu inveti ci sa mai faci si ce iti place tie.

| haileewatson a răspuns:

Axeaza-te pe materiile care iti plac cu adevarat, iar la restul nu iti bate capul. Invatamantul romanesc este atat de prost si inapoiat incat se invata aceleasi chestii ca acum 40 de ani. Inainte sa dau Bac-ul eram la fel de suparata ca tine, fiindca trebuia sa invat operele la romana, dar mie nu imi placeau deloc astfel de carti. Eu citeam science fiction si literatura engleza si nu intelegeam de ce naiba nu pot face comentarii la cartile care imi plac cu adevarat si trebuie sa fac la prostiile astea romanesti.

La varsta ta e important sa inveti niste abilitati universale care o sa te ajute orice ai face: gandirea critica, sa te exprimi corect, cultura generala, matematica de baza. Fa sport si ocupa-te de hobby-uri.
Inca esti mic asa ca ai timp sa te gandesti ce vrei sa faci.

Toate informatiile astea inutile care iti sunt bagate pe gat in scoala nu o sa te ajute cu nimic in viata. (Cu mici exceptii - daca vrei sa te faci doctor evident ca ar trebui sa fii atent la biologie si chimie in liceu). Important e ce stii sa faci, nu ce note ai avut in scoalawinking

| Mirel4412 a răspuns:

Ai descoperit scoala romaneasca, vrei o medalie de la site-ul TPU.ro?

Toti am trecut prin acelasi lucru, fie ca ne place sau nu, multe lucruri s-au schimbat in bine, altele nu. Mie cel putin imi placea la scoala, doar faptul ca ma intalneam cu prietenii si stateam de vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altceva mai bun cum ar fi?

| TheStrategist a răspuns:

Sincer, nu te ajută prea mult ceea ce înveți în liceu. Te va ajuta mult mai mult ceea ce înveți tu pe cont propriu acasă din pasiune. Dacă ești pasionat de IT învață cât mai multe lucruri despre astea acasă, la școală nu te învață prea multă informatică (cel puțin așa a fost în cazul meu).
Dacă iei note decente la materiile care nu sunt atât de importante pentru viitorul tăi este ok. Învață despre ceea ce te pasionează și vei avea succes în viață peste câțiva ani.

| Gabriel2424 a răspuns:

Salutare! Nu te ajuta cu nimic ce înveți in scoala, poate sa ai o cultura generala, dar nu trebuie sa tocești. Daca esti pasionat de IT e foarte bine, cine te opreste sa nu înveți ceva programare în timpul liber, scoala nu se rezuma la tocit si atât. Termină clasa a 8-a alege un profil de liceu care-ți place și aia e, daca vrei alegi ceva cu informatica ca mate info, știinte ale naturii.

| AlExUtZuL9976 a răspuns:

Ascultă frate, eu sunt in a 10a, și dacă e ceva ce regret este că nu mi-am dat seama la timp că am "ÎNVĂȚAT" pentru alți. Profesorilor le făceam pe plac deoarece aveau cu cine sa vorbească la oră iar părinților le hrăneam mândria cu "ce note mari ia copilul nostru DEȘTEPT"! MENȚIONEZ CĂ AM AVUT CEA MAI MARE MEDIE GENERALĂ DIN TOATĂ ȘCOALA ȘI DE ATUNCI TOȚI MĂ ȘTIU CA "ĂLA DEȘTEPTUL". Crezi că asta m-a ajutat pe mine in viață? Nup. Și nici pe tine, îți zic din experiență. E foarte bine că ai realizat acest lucru devreme deci ceea ce ÎȚI RECOMAND este să fi tu însuți să nu tocești ca să primești laude sau mă rog.
Am să ți zic o întâmplare din care sper să te pună pe gânduri. Doamna de Romana ne-a pus să învățăm Floare Albastră de M. Eminescu. Toată clasa a învățat-o înafară de mine. Și i-am zis: Nu am învățat-o deoarece în acel timp puteam să fac ceva util, plus că dacă o învăt în ghilimele am să o uit peste 2săptămăni/1 lună. Eu nu mai știu nici măcar o poezie de la grădinița decât Cățeluș cu păru' creț și vreți să vă învăt 14 strofe doar pentru că se dă la BAC. Mie mi-a pus 2 și ceilalți au lu at 10! crying((( Deci baftă în acest sistem plin de.

| IonutPreaOficial a răspuns:

Baiatu meu, fi atent ca toate se leaga, daca inveti in gimnaziala o sa ai note mari in liceu, o sa ai burse, daca ai note mari in liceu, o sa ai nota mare la bac, daca ai nota mare la bac intrii la ce facultate vrei tu. Da, facultatea TE AJUTA ENORM, daca ai posibilitatea sa o faci, o faci, nici nu se discuta.
Facultatea te ajuta daca alegi una buna, adica sa devii ceva, nu exista doar IT in lume, exista o multime de meserii bine platite mai putin cunoscute, exemplu INGINER GEODEZ, un topograf mai smecher, 50 mil start, inveti o gramada de chestii misto, morala e ca facultatea trebuie sa o alegi cu cap, si sa te uiti ce e nevoie pe piata, si cv de viitor, sunt facultati pe care le faci aproape degeaba, oricum ai o diploma pe care scrie STUDII SUPERIOARE, clar ca o sa fi platit mai bine oriunde, si nu are legatura Online-u cu nimic, la facultate is alte reguli si gasesc metode sa faceti fizic ce tine de practica, asa ca trage tare ca nu i greu ( a da ai burse mari la faculta, deci merita sa inveti).

Cat despre luceafaru si asa, ca dc le inveti, dc aia dc asta, raspuns scurt " SA IEI BACU", ATAT, sau daca mergi pe litere..in rest dumnezeu cu mila.da ai nevoie pentru bac si evaluare nationala

Matematica o inveti sa-ti dezvolte gandirea si sa fi antrenat plus ca se leaga cu alte materii.se leaga cu orice din universu asta si mai incolo la facultate o sa vezi ca matematica chiar are sens si e folositoare.lucrez zilnic cu cosinus si sinus si alte chestii care mi se pareau niste prostii.

Restu materiilor au si ele rostu lor, depinde pe ce ramura vrei sa mergi...fizica pentru mecanica sj electricieni
Biologie pentru Ecologi, medici etc
Desen pentru artisti
ed fizica pentru Sport
Si asa mai departe

Tu la.scoala inveti de toate, vezi ce ti place sa stii cu ce se.mananca ramura respectiva, apoi la. facultate iti alegi una!

| raMLesS a răspuns (pentru IonutPreaOficial):

" exista o multime de meserii bine platite mai putin cunoscute, exemplu INGINER GEODEZ, un topograf mai smecher, 50 mil start"

La tine 50 de mil sunt bani multi? rolling on the floor)
Mai bine te faci sofer de tir si pleci in America, iei de 10 ori banii aia.