| Mario1994 a întrebat:

Cum sa pronunt S fara a balbai? Is sasaita, ma dispera. Mi se pare cea mai grea litera. Nu am reusit nici la logoped. Is varza.

11 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

A fi sîsîit nu înseamnă a fi bîlbîit.
La tine e o problemă cu dantura.

| Mario1994 explică (pentru corolav):

Si ce sa fac? Dantura mea e ok. E din cauza otitei cum am fost afectata la auz, port aparate auditive.

| corolav a răspuns (pentru Mario1994):

Nu la asta mă refeream.
Emisia fiecărui sunet pe care îl rostim este în strănsă legătură cu poziția pe care o au unii dinți din gură în relația cu limba.
Asta în mod cert.
Mai mult de atît, nu știu ce ți - aș putea spune. Decît că
trebuie neapărat consultat un logoped sau poate un tehnician dentar sau medic dentist.
Se spune că Aristotel ( parcă) și - a modificat un anume defect de vorbire ( nu știu exact care) ținînd ( mult timp) niște pietricele în gură.
Să ai sănătate!

| corolav a răspuns:

Am zis Aristotel dar parcă era vorba de Demostene.

| Mario1994 explică (pentru corolav):

Am înțeles, îți mulțumesc mult pentru răspunsul tau.

| RAY a răspuns:

Nu esti singura fi fara griji, suntem amuzanti, asta e

| Mario1994 explică (pentru RAY):

Nu e chiar amuzant, sincer. Rad multi de noi. Aia e problema.

| RAY a răspuns (pentru Mario1994):

Sa rada ce sa facem, eu am 27 de ani si sunt sasit am fost la doctori se putea daca ma interesam din copilarie, cica operatie la limba, acum e tarziu, dar fa exacertiti de dicție si inregistreazate

| Mario1994 explică (pentru RAY):

Cum? Nu pot, tu ai reusit?

| RAY a răspuns (pentru Mario1994):

Normal ca nu, si eu sunt ca tine, era vorba sa faca una cu mine ceva exercitii dar venea rar si cand vrea ea

| Adiadictie a răspuns:

Sobranie sunt tigari