| Noctzia a întrebat:

Imi puteti spune si mie ce este mai bune intre un laptop si o tableta si cam cat costa ambele? Dau funda :*!

Răspuns Câştigător
| Marriiuss a răspuns:

Este mai bun Laptopul.decat tableta happy.O fi tableta touchscreen dar laptopul este multifunctional happy. fundita?

1 răspuns:
| Fllorentina a răspuns:

Înlocuieşte tableta netbook-ul?

Conform unor predicţii date de IDC piaţa de PC-uri şi laptop-uri scade. Afectate direct sunt netbook-urile ce nu se vând aşa cum se spera, dar tabletele cresc. De aici şi până la a trage o concluzie pompieristică că tableta va înlocui netbook-ul sau laptop-ul e un pas mic pe care mulţi au decis că trebuie să îl facă.

Eu zic că nu are cum să înlocuiască tableta un laptop/netbook. Tableta e un gadget pe care îl iei şi începi să îi vezi utilitatea după ce ai un laptop şi un smartphone. Ea vine să ocupe nişa lăsată între laptop (destul de voluminos şi complicat de desfăcut/folosit) şi smartphone (ecran mic, autonomie redusă).

Cu ce se laudă producătorii de tablete: cu ecran de 10 inci, cu autonomie de peste 8 ore şi performanţă. Plus conectivitate.

Ai nevoie de toate astea seara, când nu mai ai chef să deschizi laptop-ul dar ai vrea să citeşti ceva ştiri sau un document (carte), să cauţi rapid o informaţie, să te uiţi la nişte poze, un film, să asculţi muzică. Să comunici rapid cu prietenii pe messenger sau prin Skype. Sau când călătoreşti mult şi vrei să te joci sau să îţi ocupi cumva timpul. Ai un copil pe care vrei să îl laşi să ţi facă de cap pe YouTube?

În ultimele săptămâni am testat intensiv două tablete de 10.1 inci, cu Android şi am ajuns la concluzia că dacă eşti deschis, poţi începe să vezi avantajele unei tablete. Şi să te ajute – la extrem chiar să îşi justifice banii.

În tot ansamblul ăsta sunt câteva lucruri pe care nu le faci cum trebuie pe o tabletă: nu poţi scrie mult într-un document de tip Word. Nu poţi să aranjezi cum trebuie materialul şi nici nu ai cum să faci rapid notiţe accesibile atunci când faci browsing. Să te apuci să creezi o documentaţie doar pe tabletă nu e deloc la îndemână. Ca să dau doar un exemplu.

Ia ghiciţi unde le poţi face cum trebuie? Pe laptop/netbook. În tren sau în avion, mai uşor te apuci să completezi un document de pe laptop/netbook decât de pe o tabletă.