| mikilica a întrebat:

o sa ma duc la liceu la profil de mate info si as vrea sa stiu in ce programe se lucreaza la info si ce se face in ele. FUNDA pentru cel care imi.

2 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Daca faceti pascal - o sa lucrati in borland pascal sau freepascal.
daca faceti c++ - o sa lucrati in borland c++ sau mingw (sau rareori devcpp).
O sa faceti programele care rezolva probleme simple(pentru inceput): ecuatia de gradul 1 si 2, ce tip e un triunghi, media aritmetica, etc...
Oh, si inainte sa lucrati pe calculator(intr-un limbaj anume), o sa faceti pseudocod(ceva asemanator pascal si c++) pe foaie...

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Pai e la alternativa profesorului ce program studiati... in general se alege intre Pascal si C++, avand ambele avantaje si dezavantaje. Pascalul e mult mai logic, folosindu-se cuvinte pentru functiile pe care vrei sa le construiesti, dar nu e prea folosit in alt loc decat scoala. C++ e putin mai abstract, dar limbajele moderne de programare se bazeaza pe el.

Ce faci cu ele...programele, tu doar inveti in liceu ce poti face cu ele, nu faci nimic concret. Poti face ceva(alternativ) pentru competentele de la bac.
La inceput faci programele gen "suma a,, n`` numere introduse de la tastatura" sau medii aritmetice... apoi inveti vectori, adica siruri de numere sau matrici, siruri dispuse orizontal si vertical.