| krystyne a întrebat:

Hey TPU... Sunt fata si am 15 ani si as vrea sa ma angajez cu o prietena la impartit pliante (ea face 16 ani in curand). Aveti idee cu cine pot vorbi pentru un astfel de job? happy

Răspuns Câştigător
| Bogdana a răspuns:

Poti incepe prin a cumpara un ziar si de a cauta acolo.Sau daca nu, poti merge in hipermarketuri precum Kaufland, Cora, Selgros, Carrefour, si daca au nevoie de persoane, va vor angaja.Dar, iti spun sincer, destul de greu daca ai doar 15 ani, daca nu esti majora ma refer.Pentru ca a angaja un minor inseamna a-ti si asuma raspunderea pentru el.Iar daca tu patesti ceva( accident de masina etc.), angajatorul tau va fi tras la raspundere.Si pe de alta parte, conform codului muncii, o persoana este apta de munca si beneficiaza de acest drept, de la varsta de 16 ani.( si dupa 16 ani, este greu, pentru ca daca nu esti major, nu se complica nimeni.Desigur, cu mici exceptii.De exemplu, daca ai cunostinte(apropiati, rude, prieteni de familie), care te-ar putea ajuta)