| ßarbie a întrebat:

Hey TPUlove struck. Spuneti-mi .Niste.Lucruri.care aduc ghinion,. care te blesteama...big grin... Dau funda?

Răspuns Câştigător
| 김남길 a răspuns:

Pisica neagra care iti taie calea aduce ghinion
Se spune ca atunci cand spargi o oglinda vei avea 7 ani de ghinion
Se spune că:

*

...nu trebuie sa treci pe sub o scara, de orice fel ar fi ea, de zugrav, de biblioteca, de lemn pentru urcat in copac… Daca treci pe sub ea, pune-ti o dorinta cand esti sub scara.
*

...niciodata nu trebuie sa treci pe lânga oameni si sa-i depasesti in timp ce urci sau cobori o scara. De ce? O poveste din Geneza din Vechiul Testament vorbeste despre Scara lui Iacob dintre cer si pamânt. Unii oameni cred ca e de bun augur sa urci o scara, pentru ca ar putea fi drumul spre Dumnezeu. A trece pe sub o astfel de scara reprezinta exact contrariul, dar daca totusi trebuie sa treci pe sub scara, ar fi bine sa-ti tii degetele incrucisate pentru a alunga nenorocul. Dar, atentie, trebuie sa tii degetele incrucisate pâna ce in cale iti apare un câine, altfel ghinionul se va cuibari iar in calea ta.
...aduce ghinion sa iesi dintr-o casa pe alta usa decat pe cea prin care ai intrat.
e semn rau daca te incui pe din afara.
aduce ghinion sa te muti de la un etaj superior la unul inferior in aceeasi cladire.
aduce ghinion sa te muti in casa noua intr-o vineri sau o sambata, sau intr-o zi ploioasa.
aduce ghinion sa imprumuti matura altcuiva sau de la altcineva.
aduce ghinion sa maturi imediat dupa ce au plecat musafirii (si acestia sunt inca pe drum).
daca ai inceput sa faci patul, nu te opri inainte sa-l termini ca sa faci altceva, altfel e semn de ghinion.
aduce ghinion sa nu-ti faci patul duminica.
aduce ghinion sa intinzi rufele spalate dupa asfintit.
ca un tablou cade brusc de pe perete, e semn ca in curand va muri un prieten
sau o ruda. Poate fi si semn de boala grava, de ghinion sau de drum indepartat.
#

nu e bine sa deschizi umbrela in casa. In vechile timpuri, oamenii foloseau umbrela numai pentru a se proteja de soare, dar acum umbrela este utilizata mai ales pentru a ne proteja impotriva ploii. Din cauza ca umbrele au fost mai mult legate de simbolul soarelui si din cauza formei lor circulare, asemanatoare soarelui, este de rau augur deschiderea unei umbrele intr-un loc intunecat sau umbrit, cum ar fi in interiorul casei
.
#

...nu darui cuiva o umbrela, pentru ca e un cadou cu ghinion.
#

...nu asezati umbrela pe masa sau pe pat, e semn rau.
#

... e semn rau daca umbrela iti cade din mâna pe podea.
e semn rau in ziua nuntii: sa vezi un mormant deschis sau sa vezi un calugar sau o maicuita.
aduce ghinion sa te casatoresti in ziua ta de nastere sau dupa asfintit.