| IoanaIoannaa a întrebat:

Hey! Voiam sa va intreb: Dece se poarta parintii strict cu(,)copiii lor?
Adica am auzit parinti care nu isi lasa copii sa se epileze.
-Eu ma rad de la 8 ani.
Am auzit de parinti care nu isi lasa copilul sa aiba un iubit.
-Eu am avut din clasa a V-a.Acum sunt a VI-a.
Recunosc despartirea a durut, dar o trecut.Si m-a maturizat.M-a invatat ce inseamna o relatie.
Am auzit de parinti care nu isi lasa copiii sa afle informatii despre anumite subiecte(exemplu: sex).

Eu am fost fata care avea iubit in a V-a, se radea pe picioare pe ascuns la 8 ani,se informeaza despre acele anumite subiecte din surse obiective,nu evita sa poarte decolteu,blugi stramti(unii parinti nu isi lasa copiii sa poarte blugi stramti-skinny jeans),fuste scurte, imprimeuri cu cranii si cu toate astea am media generala 10.

Eu consider ca(,) copiii trebuie lasati sa ia propriile lor decizii.Adica daca ei vor sa fie pitipoance,bine,daca vor sa fie rockeri,bine, e propriul lor stil.

Copiii nu trebuie sa fie tinuti din scurt.Trebuie sa ia propriile lor decizii.

Si,de cele mai multe ori sursele obiective specializate sunt cele mai bune.

Prietenii-te invata despre sex: Oricand,cu oricine, oriunde.
Mama-te invata despre sex: dupa casatorie (care trebuie sa fie dupa 30 de ani,adica dupa ce iti asiguri o cariera) si masturbarea e pacat de moarte.
Sursele specializate: te invata despre riscuri si norme de protectie.

Eu am ales sa iau singura decizii:fie gresite,fie corecte,macar stiu ca sunt ale mele.
Am vazut fete care erau sfinte si ascultau de parinti si erau asa mai incuiate,apoi au dat de putina libertate si au facut prostii cat pentru o viata.
Si ce urasc cel mai mult:Nici macar nu primim explicatii de ce nu avem voie sa facem un anumit lucru.

Voi ce fel de parinti sunteti/aveti si cum credeti ca este parintele ideal?
Ce va interzic parintii sa faceti? Ii ascultati? Ce parere aveti despre perspectiva mea de a privi lucrurile(eu cred ca ma pot educa si singura,si ca stiu ce e cel mai bine pentru mine).

Adica ce e asa rau sa ai un boyfriend? Daca tu il iubesti,el te iubeste de ce sa nu fiti impreuna? O sa suferi,ok,dar te maturizezi,devii mai puternica,traiesti clipe speciale,e cursul vietii.
Si iubirea nu are varsta, depinde cand esti tu pregatit/a sa o primesti sau sa o oferi.

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
ceva adevar este in cele enumerate de tine, dar nu crezi ca e prematur sa ai un prieten/iubit de la 11 ani? crezi ca esti capabila sa ai relatii sexuale cu el la aceasta varsta? Doamneee, unde va e copilaria? eu la 16 ani inca dormeam cu mama si nu ieseam din cuvantul ei, si nu imi pare rau ca am ascultat vorbele parintilor..doar sex si iubiti aveti in cap la varsta frageda? nu va ganditi ca va expuneti unor probleme majore ce va afecta viata sexuala mai tarziu? iar cand dati de greu cine sufera? MAMA! DACA PATITI CEVA MINORI FIIND, CINE SE SESIZEAZA? POLITIA/PROTECTIA COPILULUI ETC...CINE E VINOVAT? PARINTELE CA NU ARE GRIJA DE COPILAS...asa ca lasa aceste probleme pentru varsta adecvata.
O zi frumoasa sa aihappy

| VladGH a răspuns:

Parintii interzic multe, dar anturajul in care se afla copii in ziua de azi este foarte destrabalat ca sa se abtina. Parintele este trecut prin viata si stie el cind sa-ti permita ceia ce dorim. NU VA CREDETI MAI DESTEPTI CA PARINTII.

| Furculingură a răspuns:

Gândeşti puţin cam prea departe. trebuie să mai asculţi şi de părinţi. Iţi vor binele. De ce nu toţi părinţii îşi lasă copiii să se epileze de la 10 ani? (nici să nu mai vorbim de 8, ca să te epilezi de la 8 ani trebuie să fii o bestie păroasă ). Nu îi lasă pentru că le vor binele. Nu vor ca (,) copilul lor să se chinuie toată viaţa cu big-ul în mână. Ei ştiu că va trebui să o facă, dar preferă cât mai târziu. Tu ai spus că porţi fuste scurte şi ai avut iubit şi blugi strâmţi şi toate celelalte... Dar părinţii au fost de acord? Nu i avut nicio " altercaţie " cu ei?

| TashaUhm a răspuns:

Imi suna ca o petitie`!laughing
E o doza de rasism*,as putea spune, in ceea ce ai scris tu`!
Ai un vocabular dezvoltat pentru un copil de clasa a VIaraised eyebrows ceea ce ma duce cu gandul la alte chestii`!
Si intrebarea ta,banuiesc ca ar fi:daca am vazut si noi astfel de parinti, nu? Eu o sa iti raspund scurt: DA!
Si copiii acestor pariti iti pot garanta ca au un viitor asigurat`!winking
Stii. toti parintii sunt asa, mai mult sau mai putin, pana acei mici ''mucosi'' le dau peste nas cu renumita replica ''esti comunist, ce stii tu? esti demodat, taci din gura ca EU stiu ce-i viata''.
A avea un iubit de la 11 ani(daca se poate numiiii iubit) mi se pare ceva banalll.
Sa spui: ''bai! il vezi pe alaaa. e iubitu meu''. si voi(tu cu respectivul baiat) sa aveti o relatie ce se rezuma la un salut si un pupic pe obraz si nimic mai mult`!
Faci cum crezi, doar faci parte din acei x% din copii care nu ii asculta pe parinti, nu?
Peste vreo 5-6 ani, cand o sa mai cresti, sunt curioasa daca o sa mai ai aceeasi conceptie despre parinti, despre cat de stricti sunt unii dintre ei`!

| Iubibilăă a răspuns:

Cum sa nu te lase sa te epilezi> Sau cum sa nu-i lase?
Este imaginea noastra. Sa aratam ca o maimuta?
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns (pentru Iubibilăă):

La 8 ani iti garantez ca nu se uita nimeni la tine sa gandeasca ca esti paroasa ca o maimuta. La varsta aia esti doar un copil, departe de a fi o femeie si departe de a astepta cineva ceva mai mult de la tine decat ca de la un copil.
Sa-ti lasi copilul sa se epileze de la 8 ani e inconstienta. Nu zic ca nu exista si cazuri mai rasarite cum e Ioana care pare sa stie ce vrea de la viata si se descurca bine, dar 9 din 10 copii vor regreta gesturile astea si in timp le vor reprosa parintilor ca n-au fost acolo sa le dea peste cap. Asa regret si eu unele lucruri.