| ___Enzo a întrebat:

Bună dimineața! De ce unii parinți nu își lasă copiii sa plece singuri undeva departe? Am 19 ani, dar nu am iubit!

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Pentru ca parintii tai vad ca inca ai o atitudine de copil, degeaba esti adult! daca te-ai comporta ca un adult, atunci ar fi de alta parere dar ei vad ca esti nesigura pe tine, nu stii sa-ti asumi responsabilitati etc. Toate astea arata ca nu stii sa ai grija de tine! Schimba asta la tine apoi cu un aer serios de adult le spui ca tu esti de acum adult si nu trebuie sa-ti mai poarte grija si ca e timpul sa-ti traiesti viata! Chiar si asa nu vor accepta asta la prima discutie, dar tu mereu sa le amintesti si sa le spui hotarat ca tie nu-ti pasa ce zic ei ca tu iti vezi de viata ta si sa te lase in pace ca nu mai esti copil!

| Yuoia a răspuns:

Ai 19 ani, esti major(a).
Iubitul nu este o realizare in viata.
Ce inseamna a pleca departe si pe ce perioada? Ca una e o excursie si alta domiciliul cu loc de munca.
Unii parinti se comporta ca o closca. Isi vor copiii sub aripa fara sa gandeasca ca asta le poate dauna.
Ar trebui sa fii mai hotarat. Daca stii ca ce vrei e un lucru bun, explica-le asta. Poate vor intelege. Sau poate iti vor arata unde gresesti.

| ___Enzo explică:

De exemplu să plec singură cu trenul de la Tulcea până la București!