| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Vreau si eu urgent un colind scurt ca nu ma pricep la cantat si trebuie sa cant la muzica un colind...Deci as prefera unul cat mai scurt!

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În urmă cu vreo 40 e ani am scris textul următorului colind.
"În ieslea de la Bethleem"
1) În ieslea de la Bethleem /
Maria zămisli/
Pe Mesia trimis /
O lume-ntreagă-a mîntui. ( ultimele două versuri se repetă)
2) Cînd din înalt încet pornesc /
Să cadă fulgi de nea,/
Venim ca să vestim /
Că astăzi s-a născut o stea.
3) Iar vouă celor colindaţi /
Mulţi ani să vă dorim, /
Alături să ne fiţi /
Şi pe Hristos să-l preamărim.
Colindul se cîntă pe aria lui Papagheno ( O fată sau nevastă, de mult mi-am tot dorit...)din opera Fflautul fermecat" de W.A.Mozart.

| MariaMrr a răspuns:

Paula Seling, Colindam, colindam iarna:D e super frumos si scurt http://www.youtube.com/watch?v=K5fqiV1Kgbk

| highheadshot a răspuns:

La anul si la multi ani scoate punga si da bani! Nu gasesti mai scurt ca asta.