| mirceakitsune a întrebat:

Heyoo, știe careva cum aș putea învăța limba coreeană mai ușor, sau dacă se poate să o învăț mai ușor, și fără profesor.
știți ceva aplicații sau site-uri de a putea studia limba coreeană și a da rezultate?
sau de unde aș putea să încep studierea acestei limbi ca să-mi fie puțin mai ușor, și cum să o studiez.
ofer fundă pentru un răspuns detaliat, dar și după ce testez metoda să văd dacă da rezultate.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O limba nu se invata se traieste, asta e cel mai important
daca ar fi sa incep sa invat o limba noua as face astfel
as vedea de o lista de cele mai importante cuvinte 1000 de exemplu
recomand https://www.memrise.com/courses/english/european/
apoi cele mai importante de verbe
as vedea de gramatica, sinteaxa
as traduce piese in limba materna
as vedea acelasi serial timp de 5 zile, in serial de 20 de min sub in lb nativa
cand as conjuga un verb as face mici propoziti folosind cuv invatate
totul e sa te folosesti de ceea ce stii, in caz contrar vei uita
as citi mici poezi pentru copii, de mai multe ori acelasi poezie timp de 5 zile
as intra in comunitati de exemplu fani de desene
trebuie asa cate putin sa te intregrezi in cultura acelui popor
https://en.wikipedia.org/wiki/Culture_of_Korea
o limba este amprenta unui popor, unei culturi, intelegi ideea
as incerca sa comunic cu nativi
as tine un mic jurnal zilnic
dictionar mereu langa mine
pronunta cuvintele cu atentie, gandeste in respectiva limba
distreaza-te nu te enerva
nu trebuie sa stii fiecare cuvant, totul e sa ai rabdare nu e usor, din cand in cand incepi de la zero totul

| cadillac20 a răspuns:

încearcă să faci învățatul limbii coreene într-un mod mai "creativ":
vorbește cu tine însuți într-o oglindă ( învață să porți o conversație)
încearcă să-ți imaginezi că ești la un interviu
ascultă melodii Kpop, cu versuri in engleza și în coreeană.