| whispersinthedark a întrebat:

Hi! ma pute`ti ajuta sh pe mine...maine inkepe sc prekum stiti sh am la opt. istorie un referat despre Dacii in Banath si nu gasesc nimic...kel mai bun funda big grin
mersi anticipat happy

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

La un an de la victorie, în 88, o armată romană condusă de Tettius Iulianus atacă din nou regatul lui Decebal, pătrunzând în Dacia prin Banat. Decebal aşteaptă în defilelul de la Tapae. Confruntarea se încheie cu victoria romană. Deşi înfrânt de romani, din cauza dificultăţilor întâmpinate de armatele imperiale în Pannonia în lupta cu quazii şi marcomanii, care-l sprijiniseră pe regele dac, Decebal încheie o pace avantajoasă cu împăratul Domiţian în anul 89. Decebal era numit client al Romei, iar regatul său, regat clientelar, primea meşteri constructori, instructori militari etc.
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Decebal
Stii ce? :)) Scrie-i toata aia.Nu o sa observe ca ai deviat subiectul.Bafta!