| kittyKatAlawaysHappy a întrebat:

Hi! pls help meeee:* dau funda!love struck

Ma pregatesc pentru teza la romana si imi cere sa incadrez fragmentul dat intr-un gen literar. Se refera la genul epic sau liric? Sau daca este pastel, balada culta, nuvela, imn, poem, etc?

P. S: sunt in clasa a 7-a, iar fragmentul dat face parte din Enigma Otiliei scrisa de George Calinescu.
P.S.2: nu este o tema, ma pregatesc pentru teza si chiar am nevoie de ajutor.

Multumesc!:*

Răspuns Câştigător
| Lavazza_5427 a răspuns:

Pastelul, balada culta, nuvela, imnul, poemul. toate sunt SPECII LITERARE care apartin GENULUI liric sau epic.
Deci la asta trebuie sa te referi daca textul apartine genului liric (cand autorul isi transmite in mod direct gandurile si sentimentele, este prezent si eul liric, apar multe figuri de stil) sau daca apartine genului epic ( cand autorul isi transmite gandurile prin intermediul personajelor, avem un timp precizat, spatiul in care se desfasoara actiunea este precizat.etc.)
Sper ca te-am ajutat happy. Mult succes la teza!

1 răspuns:
| JustOneGirl a răspuns:

Genurile literale sunt genul liric si cel epic ( si in a 8-a o sa il inveti si pe cel dramatic ) pastelul, balada culta, nuvela, imnul, poemul sunt specii ale genurilor liric sau dramatic. cauta si tu prin caiet. ca nu degeaba ai fost la scoala, nu? trebuie sa ai scris fiecare la ce gen apartine... happy