| kittyKatAlawaysHappy a întrebat:

Hi! pls help meeee:* dau funda!

Ma pregatesc pentru teza la romana si imi cere sa incadrez fragmentul dat intr-un gen literar. Se refera la genul epic sau liric? Sau daca este pastel, balada culta, nuvela, imn, poem, etc?

P. S: sunt in clasa a 7-a, iar fragmentul dat face parte din Enigma Otiliei scrisa de George Calinescu.

P.S.2: nu este o tema, ma pregatesc pentru teza si chiar am nevoie de ajutor.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Zoet a răspuns:

Da, la asta se refera. Sa faci comentariul textului, privind apartenenta sa. Si acest fragment apartine genului epic. Deoarece apar moduri de expunere, predominanta fiind naratiunea. Apar personaje, tanarul de 18 ani... etc.
Succes la teza!

1 răspuns:
| adriana996 a răspuns:

Daca iti spune sa incadrezi fragmentul intr-un gen literar si sa demonstrezi, iti cere in alte cuvinte sa spui carui gen literar apartine textul respectiv si sa demonstrezi acest lucru.Succes la teza!