| fetitza a întrebat:

Hi TPU!love struck vreau sa va intreb ceva, e important :*. daca as vrea sa lucrez in criminalistica, am inteles ca trebuie sa urmez dreptul si apoi sa imi dau licenta pe criminalistica, ce presupune asta? cati ani ar trebui sa studiez, se castiga bine in acest domeniu? si apropo de drept cum e cu admiterea, la ce materii dau examen pentru a putea intra? dau fundita >:d

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mai repede trebuie să faci Academia de Poliție, specializarea Criminalistică (mergi la bibliotecă și citește un tratat de criminalistică ca să vezi despre ce este vorba).
La Facultatea de Drept se face un singur an criminalistică, respectiv în anul III și poți da licența pe criminalistică dar nu te ajută să devii criminalist, trebuie să mai urmezi și un master, un studiu aprofundat privind această știință.
Din Facultea de Drept ieși licențiată în științe juridice, nu criminalist!
Mult succes!
Pa, pa.