| AbcElly a întrebat:

Hii! Cat imi iese media daca am : 9, 9, 8, 6 si 8 in teza.Deci am 5 note si nu stiu sa o calculez cu teza! Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| g_5766 a răspuns:

Pai...faci media notelor fara teza ( 9+9+8+6=8) si apoi media notelor ori 3 plus teza si imparti la 4 (8x3+ 8:4=8).Iti iese 8tongue

7 răspunsuri:
| DaNiElA_8352 a răspuns:

8 iti iese
aduni notele(9+9+8+6) la imparti la cate sunt (/4)
rezultatul(8) il inmultesti cu 3 (8*3)si aduni teza(24+8) si imparti la 4.(32/4) =8

| AndreiZz a răspuns:

8 iti iese media. Aduni notele, le imparti la cate sunt, inmultesti cu 3+ teza impartit la 4 => 8.

| AbcElly explică:

Mersi mult tuturor>big grin

| Mariidc a răspuns:

Iti iese media 8winking

| Ioanaa96 a răspuns:

Iti iese 8 media.(fundita?:X). uite asa se calculeaza
:...aduni toate notele, in cazul tau 4, le imparti la 4(.sau la nr de note pe care le ai, fara teza), apoi nr care iese din impartirea cu 4 il inmultesti cu 3, aduni teza.si imparti din nou la 4, dar de data asta numai la 4 se imparte, indiferent ce note ai. uite cum am facut la tine: 9+9+6+8=32 32:4=8 8 ori 3= 24 + teza 8=32 32 imaptit la 4=8[media ta]

| mady_8925 a răspuns:

8 iti iese

| ChildishDevil a răspuns:

Ai 4 note la ascultare(in oral), my si teza separat.Deci vine asa media aritmetica a notelor din oral, adica notele adunate(9, 9,8, 6)impartite la cate sunt-4.Bun,ti-ar da 32/4=8 fix. Dupa rezultatul obtinut il inmultesti cu 3=24... dupa aduni nota de la teza 24+8=32 si il imparti la 4=8