| PumpkinDoll a întrebat:

Https://www.youtube.com/watch?v=cJMwBwFj5nQ

La ce se refera mai exact?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Chestii ieftine, filozofii la un pahar de ceai

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se referă la o stare mentală care este descrisă în mod metaforic.
În japoneză se numește mizu no kokoro, un gând ca apa.
Ce faci din momentul în care te scoli? Mușchii tăi se tensionează ca să susțină postura bipedă. Unii sunt tensionați pe spate, alții pe abdomen. Ce faci dacă îi încorzi pe ambii puternic? Ești țintuit pe loc, nu te poți mișca. Cum se realizează mersul și orice postură? Printr-un balans continuu al unor mușchi tensionați și al altora relaxați. La aceast participă continuu aria motorie din creier, și toate stereotipiile mișcărilor pe care le facem în mod obișnuit. Ca să poți lupta eficient în artele marțiale este necesar un control special al întregii musculaturi astfel încât orice tensiune ne necesară, perturbatoare. să fie eliminată, căci consumă energie și nu permite mobilitatea specială necesară mișcărilor rapide, dar însoțite de forță maximă. De asemenea este necesară o flexibilitate mentală care să permită să te adaptezi la condițiile luptei în mod creator. Această dialectică tensiune-mobilitate, care permite o flexibilitate maximă și fizică și tactică, care se dobândește prin exerciții continue, extenuante, și exerciții de meditație cu golirea de gânduri, mii și mii de ore, este exemplificată prin - ca apa-, golește-ți mintea.