| anonim_4396 a întrebat:

Ideei de cum sa le zici prietenilor și familiei că sunt trans(ftm)? As vrea sa zic că cred că câțiva sunt homofobi, mulțumesc.

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Oricine poate deveni trans, numai sa vrea sa devina deschis la idee.Toti ne naștem păcătoși, adică cu potential pentru toate încălcările posibile ale conștiinței tei, inclusiv spre lăcomia pentru trupurile altora indiferent de sex. Greșeli banale și frecvent te dr educație ne pot face mai înclinați înspre asta asta, de exemplu ca mama a dorit un copil de alt sex decât cel dat de organele lui genitale sau ca copilul nu a avut parte de o relație profunda și hrănitoare cu părintele de același sex și rămâne cu un gol pe care la adolescenta încearcă sa îl umple cu relația cu cineva de același sex și relația poate ajunge sa se și sexualize e, etc.
Si eu în adolescenta simțeam ca ar fi trebuit sa fiu băiat dar am fost la consiliere creștină și m-au ajutat sa înțeleg ca era din cauza ca mama ar fi dorit foarte mult sa fiu băiat și asta înseamnă că încă din uter ți se transmite în inconștient ca ești de sex greșit și apare o dorința compulsiv de a te conforma sexului dorit de mama și pe urma m tratat în mod inconștient ca și pe băiețelul pe care și l-ar fi dorit, ma tundra totdeauna scurt, ma numea după diminutuvul tatălui, ma lauda mai mult pentru calități masculine, etc. La consiliere m-au încurajat sa o iert pe mama, sa accept adevărul ca sexul cuiva e dat de organele sexuale cu care s-a născut, să-i mulțumesc Creatorului ca El se bucura ca sunt data ciat dacă mama nu s-a bucurat, și ca El celebrează feminitatea mea. S-au rugat pentru mune, am plâns mult și am experimentat o vindecare profunda și definitiva. Ma gandesc cu groaza ca dacă ma încuraja cineva în aceea direcție as fi putut rara familia fericita pe care o am acum, iubirea soțului meu, poate nașterea copiilor, etc. Indiferent ce atracții simțim, spre persoane de același sex, spre partenerii de căsătorie ai altcuiva, spre zoofiliei, necrofilie erc nu avem pacea conștiinței decât dacă alegem sa ne supunem planului Creatorului și sa ne implicam sexual doar cu parte erul din căsătoria hetero Bolile cu transmitere sexuala sunt pedeapsa Creatorului pentru cei care ii încalcă poruncile, după cum scrie în Romani 1 unde se tratează lesbianismul, homisexualitatea:au primit în ei înșiși plata cuvenita pentru rătăcirea lor.

| suntserios a răspuns (pentru ania):

Si nu ti au zis la reeducarea crestina ca nu ar trebui sa iti versi frustrarile de a fi obligata sa accepte ceva ce nu simti spre altii care vor sa se exprime liberi?

Sau a fost doar reeducare cu forta si atat?

| Violleta2022 a răspuns:

Le spui simplu si direct, fiindca orice minciuna sau inflorire poate duce la tensiune si posibil conflict violent.

| Violleta2022 a răspuns:

Cu prietenii este mult mai simplu, ca le poti spune cand sunt toti adunati si le poti cere fara menajament sa te evite pe viitor, doar celor pe care-i deranjeaza noua ta orientare sexuala.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca tu la 16 anisori nici nu ai habar ce esti, fiindca esti foarte micuta sa cunosti ce inseamna sa fii trans, sa fii gay, ori lesby sau orice altceva, decat esti in realitate.

| Anonimul35 a răspuns (pentru Violleta2022):

Credeti-ma că știu ce înseamnă și știu ce sunt.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimul35):

Da-mi voie sa ma indoiesc, ai totusi 16 ani si nici un pic de experienta cu baieti sau fete, deci acum doar experimentezi.
Vei intelege ceea ce-ti spun acum peste ani, cand vei fii suficient de matura si vei acumula experinta cu ambele sexe.

Traiesc in Australia de peste trei decenii si aici lumea este total deschisa, la toate orientarile sexuale, gay si lesby chiar putand sa se casatoreasca intre ei.
Avem prieteni maturi care au copii maria cum, dar in adolescenta au afirmat si jurat ca-s trans ori lesbi si ani multi mai tarziu si-au dat seama ca nu sunt, ca ceva le lipseste si au revenit la "normalitate", unii chiar casatoridnu-se si avand copilasi.
Eu spun sa nu te incapatanezi sa fii ceea ce nu esti inca capabila sa intelegi.
Experimenteaza in limitele decentei, dar nu la extreme, ca s-ar putea sa nu stii ce esti acum, sau ce vrei, pana mai cresti si pana vei realiza cu adevarat unde te situezi.

| dullcat a răspuns:

Buna.In locul tau as atepta pana cand plec de acasa si sunt pe picioarele mele.Altfel va fi cat se poate de urat pentru tine.O prietena de-a mea se tot chinuie cu dezvaluirea fata de parintii homofobi, se gandeste si razgandeste, de vreo 4 ani, desi e adult la casa ei.

Prietenii adevarati te vor sustine, cei de rahat vor face misto.Asta e, trebuie sa ii alegi tu mai cu grija pe viitor.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Sa te duci la psihiatru sa-ti rezolvi boala mintala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce înseamnă ftm?