| Vladuca_Denisa_1998 a întrebat:

Imi dati si mie niste adj cu grade de comparatie?
am o compunere despre primavara si imi trebuie adj cu grade de comparatie

1 răspuns:
| lilith666 a răspuns:

In primul rand trebuie sa le stii apoi poti pune orice adj la orice grad vrei tu deci:
Există trei grade de comparație:
pozitiv - arată caracteristica obișnuită. Gradul este marcat prin morfemul Ø.
om bun, copil drag, scris frumos
comparativ - indică raportul intensităților unei caracteristici stabilita între două sau mai multe entități ce prezintă acea caracteristică. Există trei moduri de comparare:
de superioritate - în limba română este indicat de morfemele: mai și tot mai
om mai bun
de egalitate - în limba română este indicat de morfemele: la fel (de), tot așa (de), tot atât (de), deopotrivă (de), etc.
om la fel de bun
de inferioritate - în limba română este indicat de morfemul mai puțin
om mai puțin bun

superlativ - precizează că trăsătura obiectului apare - pozitiv sau negativ - cu maximă intensitate.
relativ - în limba română se folosește morfemul cel/cea/cei/cele mai pentru pozitiv și cel/cea/cei/cele mai puțin pentru negativ
cel mai bun om
absolut - în limba română se utilizează morfemele: foarte, tare, etc.
om foarte bun
Eu ti-am dat doar un exemplu. Uite o sugestie fa compunerea pe o foaie asa cum poti tu apoi le cele mai multe adjective la pui grade de comparatie. E simplu nu?
Baftawinking