| Emanuela68 a întrebat:

Imi dati si mie trasaturile genului liric/epic pentru clasa a-VI-a?

4 răspunsuri:
| TheXGirl a răspuns:

Opera lirica :
1. Autorul isi exprima in mod direct gandurile, ideile, sentimentele.
2. Apare eul liric, vocea intermediara intre autor si cititor ( marcile eului liric sunt, mai ales, verbe si pronume la persoana I -a singular ).
3. Apar imagini artisice, vizuale, auditive, dinamice, fictive, contruite cu ajutorul unui limbaj figurat ( epitete, personificari, enumeratii, repetitii, metafore, etc. )
4. Modul dominat de expunere este descrierea.

Opera epica :
1. Creatia literara in care autorul isi exprima in mod indirect gandurile, ideile, sentimentele cu ajutorul personajelor si al actiunii.
2. Operele epice pot fi atat in versuri cat si in proza.
Sper ca am fost de ajutor. Funda big grin?

| Anime1000 a răspuns (pentru TheXGirl):

Daca mai completai la Opera epica eu ti-as fi dat funda

| lolitaa18 a răspuns (pentru TheXGirl):

Multumesc mult Funda :

| Jrr_Adytzu_1986 a răspuns:

Trasături Genul Liric:
1. Existenta personajelor principale; secundare; şi episodice.
2. Modul de expunere este naratiunea
3. Firul narativ este conturat pe cele 5 momente ale subiectului
4. Aparitia unor situati de comflict
5. Indicile de timp si spatiu.
Funda?! :*