| Ionela256 a întrebat:

Imi este foarte frica la testul de bilingv ce va fi saptamana viitoare, cum, ce, in ce fel ne da? stie cineva? repede.plzzz...winkinglaughingdau foodoaie.happyi >promissewinking:d:-d

2 răspunsuri:
| Nameless a răspuns:

Pai testul consta in 2 probe : proba scrisa care va dura 60 de min si proba orala care nu stiu cat de mult se va lungi
cica la oral s-ar putea sa ne dea comentarea unei / unor imagini sau un text pe care sa-l citim si mai apoi sa raspundem la intrebarile ce vor urma
- la proba scrisa. cred ca ne va da indirect speech, passive voice, toate tipurile de conditionale... texte in care va trebui sa punem noi cuvantul potrivit. ex cu reformularea unei propozitii

. profa ta de engleza nu ti-a zis chestiile astea?
apropo cica examenul se da la liceul Eminescu happy

| deyutzuyonutz a răspuns:

Pai la testul bilingv o sa fie un subiect oral si un subiect scris. La Subiectul oral depinde ce alegi ori o foaie pe care ai un text la prima vedere si ai niste intrebari la care trebuie sa raspunzi ori o imagine despre care trebuie sa o descrii. La subiectul oral o sa fie exercitii de gramatica, care de multe ori se bazeaza pe verbe si pe timpurile verbale. Sper ca te-am informat cu cate ceva.A da si ca sa fi admisa trebuie sa ai peste 6. Si nu conteaza daca ai luat 6 si nu ai luat 10 pentru ca asta nu se pune la nota de admitere.Si cumva cazi testul bilingv si uh vrei sa mergi la un profil intensiv sau bilingv vei avea sanse mici sa intri la acel profil.