| adellyna a întrebat:

Imi explicati si mie intelesul proverbului "cine se aseamana se aduna "va rog? :-s daca vreti sa dati si niste exemple prin absurd vorbind love struck mersi. dau fundita :-s

Răspuns Câştigător
| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

"Cine se aseamana se aduna" adica persoanele care se aseamana se imprietenesc foarte repede, se potrivesc, se completeaza una pe cealalta, le plac aceleasi lucruri. Adica tu si prietena ta sa zicem ca va asemanati si de aceea v-ati "adunat", adica v-ati imprietenit! happy
Oricum eu nu cred ca vorba asta e adevarata, se aduna si persoane diferite! happy

8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Daca eu sunt un betiv si te agat pe tine pe strada, tu ce spui? Ori ma pleznesti ----ori vi cu mine, De ce vi cu mine? Deoarece si tu la rindul tau esti o betiva ca si mine, Si atunci vine logica; Cine se seamana se aduna, De exemplu; Eu doresc sa fim prieteni, De ce? Deoarece consider ca tu esti o persoana demna cu o coloana vertebrala dreapta inteligent sau inteligenta educat sau educata, Atunci este normal ca tie sa-ti placa de mine Glumeam A ------------ Am uitat sa-ti spun de frumusete dar nu stiu ce esti Pa

| Romancutza a răspuns:

Unul dintre motive este acela ca oamenii isi pretuiesc parerile si preferintele si doresc sa fie alaturi de altii care le aproba alegerile, stimulindu-le astfel respectul de sine. Pe linga aceasta, atit normele sociale, cit si circumstantele situationale ne imping catre oameni similari noua. De aceea, majoritatea dintre noi ne alegem parteneri de viata cam de aceeasi virsta, rasa, religie etc. Circumstantele situationale sint si ele importante. Multe cupluri se formeaza in facultate sau chiar in liceu si astfel au acelasi statut educational, aceleasi aspiratii profesionale si aproximativ acelasi statut economic

| Stefii needs somebody to looooove. xD a răspuns:

Pai, sa zicem ca intr-un grup popular din scoala, toata lumea se drogheaza. Daca cineva vrea sa intre in grupul acesta, trebuie sa faca ce face ' turma'. Deci trebuie sa se drogheze.

Sau daca intr-o familie, parintii se injura.Bineinteles ca si copilul vede asta la parinti si crede ca e bine.Deci va injura si el! happy

| lays a răspuns:

Pai e ceva la genu'. tatal tau nu e prea sanatos la cap(ma refer in generalbig grin). si face numai tampenii. iar tu ai ceva de la el, din gesturile lui, adica faci la fel.inseamna ca.semanati.concluzie:cin' se aseamana se adunabig grin. o mai aud si eu pe mama.referitor la feptul ca sunt cam lenesa.cu tactu' semeni.cine se aseamana se adunabig grinte-am lamurit? ca mai mult m-am incurcat si pe minelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi cei cu lucruri in comun...sau eu stiu, cei care seamana si la figuratongue se aduna.adica se indragostesc sau se potrivesk")

| ancutzasweet a răspuns:

ADICA, TARFA CU TARFA SE ADUNA, TOCILara cu tocilara se aduna, inteligenta la intelitgenta, ban la ban
, trage, prost la prost trage, etc