| candyx_5036 a întrebat:

Imi poate da cineva citate din 1001 de nopti (carte)? Va rog mult de tot dau funda + vot.( cat mai multe plzzz)

1 răspuns:
| george10 a răspuns:

"Ochii mei l-au cunoscut pe Djaudar, cand m-am calatorit spre Cairo! Iar intamplarile spuse in aceste istorii le-am auzit din gura sa.
Si m-a poftit Djaudar la sultanul Zaher Beibars, unde el aveaoricand intrare! Si am scris toate intamplarile lui Djaudar, gasindu-le vrednice de a fi lasate mostenire viitorimilor! Asta e tot ce stiu despre Djaudar, laudat fie numele lui, si laudat fie Allah, si laudat fie proorocul sau Mahomed, pana la istovirea timpurilor...""

"Dispretuit se afla de oamenii vremii sale cel fara bogatie!
Numai cel bogat este daruit cu cinste, in vremurile acestea! Daca s-ar intampla sa aiba multi bani un caine, atunci multi dintre oameni s-ar supune cainelui".

si ultimul:

" Noi, Harun al Rasid, califul-califilor, spre slava, marimea si lauda lui Allah, cel ce ocarmuieste in veci si stie numarul pulberilor; noi, califul Harun al Rasid, poruncim a se face asa :Sovaida sa ia de sot pe dervisul dreptcredincios care si-a spus istoria intai; Cele doua surori, scoase din imbracamantul blestemat al catelelor, sa se insoteasca spre slava lui Allah si inmultirea pulberilor, cu ceilalti doi dreptcredinciosi dervisi; si sa ramana dervisii cei trei in slujba mea, si viziri sa-mi fie; vor capata ocina si haznale cu bani si pietre scanteietoare; sa lepede astfel straiul amarat si sa vietuiasca dupa rangul si intelepciunea lor; alt ocarmuitor ar da sfoara in tot Islamul. de la Streasina Lumii pana la Asfintitul din adancul negurei, la cordoba; si ar fi porunci sa aprinda proorocului candele; noi, califul din Bagdad, poruncim astfel, ca sa stie viitorimile : Lui Allah, Domnului, eternitatilor lui Mahomed-prooroc le sunt pe plac numai faptele, si nu vorbele si tamaia, care se risipesc; sultanii lumii trebuie sa fie prietenii oropsitilor; ce rost ar avea lumina soarelui, daca n-ar incalzi si n-ar da rod pamantului? Ar fi lumina soarelui asemeni pietrei de pret, care nu mai da nimic, in afara de incantare ochilor.
Fiul meu, El-Amin, s-o ia de soata, indata pe Safia. Spre indestularea lor, seraiuri mandre le voi ridica la Bagdad, langa apele Tigrului, in gradini.
Asa sa fie, in vecii-vecilor, spre lauda, marirea si slava lui Allah si a lui Mahomed-prooroc vizirul sau! "