| MissGreenDots a întrebat:

Imi poate explica cineva pe scurt mitoza si meioza? Noua la scoala ne da numai in termeni stiintifici si nici nu ne prea explica... va roog :*

1 răspuns:
| superdorex a răspuns:

Nici eu nu pre am auzit poate te poate ajuta ce am gasit:
MITÓZĂ, mitoze, s.f. Diviziune celulară caracterizată prin apariția cromozomilor. – Din fr. mitose.
Dicţionar: DEX '98
MITÓZĂ s. (BIOL.) diviziune indirectă.
Dicţionar: Sinonime
mitóză s. f., g.-d. art. mitózei
Dicţionar: Ortografic
MITÓZĂ s.f. Cariocineză. [< fr. mitose, cf. gr. mitos – filament].
Dicţionar: DN
MITÓZĂ s. f. mod de înmulțire a celulelor vii, prin transformări în structura nucleului, care se divide indirect; cariochineză. (< fr. mitose)
Dicţionar: MDN

MEIÓZĂ, meioze, s.f. (Biol.) Diviziune a celulei prin separarea de perechi de cromozomi din nucleu și formarea de gameți. [Pr.: -me-eu-] – Din fr. méiose.
Dicţionar: DEX '98
MEIÓZĂ s. (BIOL.) diviziune reducțională.
Dicţionar: Sinonime
meióză s. f. (sil. me-eu-), g.-d. art. meiózei; pl. meióze
Dicţionar: Ortografic
MEIÓZĂ s.f. (Biol.) Diviziune celulară mitotică, în care celulele formate au jumătate din numărul cromozomilor celulei-mamă. [Pron. -me-eu-. / < fr. méiose, cf. gr. meiosis – scădere].
Dicţionar: DN
MEIÓZĂ s. f. diviziune celulară în cursul căreia are loc reducerea numărului de cromozomi. (< fr. méiose)

multa bafta.