| anonim_4396 a întrebat:

Îmi puteţi spune nişte legende înfricoşătoare? big grin

9 răspunsuri:
| elena a răspuns:

"Adevarul despre mortul fara bani".
"Cine i-a pus unchiului Sam bomba atomica sub cap".
"Legenda melcului hermafrodit" si nu in ultimul rand
"Calaretul fara cap".
Serios citeste "Legendele Olimpului".

| Vizitiul a răspuns:

Prefer lumea reala, si nu lumea de basm, nu mi-o lua in nume de rau.winking

| Sოﺁℓε a răspuns:

O fata a murit si a 2 a zi ea a stat pe prag la familia ei facanui cu mana tatalui ei ea a muritinecata

| Malvina24 a răspuns:

1. Vaduva si puiul

Aflata cu vaca la pascut, o vaduva din satul Vitele, a adormit cu gura cascata, intr-o capita de fan. Nu mica i-a fost mirarea cand la trezire a simtit ceva rece in stomac, care dupa ce ca era rece se mai si misca. Femeia s-a dus acasa, a baut un ceai de galbenele si s-a culcat. Timpul trecea si burta femeii crestea, uimind toti satenii, care stiau ca ea nu are barbat, deci n-avea cum sa ramana grea. Ingrijorata nevoie mare, femeia s-a dus la doftorul satului, care dupa ce a pipait-o indelung pe burta, i-a zis: "Femeie, in burta ta creste un pui de sarpe, du-te acasa si fa cum iti spun". Femeia a mers acasa, a rugat un vecin mai vajnic sa o atarne de picioare in ciresul din fata casei, iar jos sa puna o oala cu lapte cald, imbietor. Zis si facut. Nici 10 minute n-a atarnat femeia in copac, ca sarpele s-a strecurat din gura femeii si s-a napustit asupra oalei cu lapte, insa n-a mai apucat sa-l bea, ca vecinul a scos o toporisca de la brau sa-i taie capul, dar chiar inaintea loviturii fatale sarpele a disparut ca prin farmec.

2. Strigoiul sfant

Intr-un satuc valcean, o familie se pregatea de inmormantarea strabunicii lor, Paraschiva, care se nascuse cu o pielita alba pe cap si ochi albastri spalaciti, asa cum se nasc toti strigoii. Plus ca toata viata strabunica, alintata si Tusha Schiva, avusese o pata alba pe par, semn clar de sfintenie. Familia nu privea cu bunavointa ideea de a inmormanta o strigoaica, fiindu-le teama ca dupa ce va fi ingropata, va veni sa-i bantuie. Pentru a impiedica o eventuala bantuire, toti membrii familiei au cazut de acord sa-i infiga strabunicii un tarus in inima. Au asezat sicriul cu moarta pe masa cu picioare fixate in pamant, aflata in curte, au chemat un vecin mai nesimtitor si l-au rugat sa infiga tarusul in Tusha Schiva, lucru care in scurt timp, cateva minute, s-a si intamplat. Dupa ce au mai bocit pe langa sicriu, membrii familiei cu popa si tzarcovnicul au dat sa ia sicriul de pe masa. Stupoare maxima! Sicriul era de neclintit, moarta nu vroia sa se lase dusa la cimitir. Familia isi facu cruce, popa isi facu cruce, tzarcovnicul mai trase o dusca de tuica si incepu sa dea cu tamaie. Se pare ca Tusha Schiva se facuse foarte grea, la fel ca Sfanta Paraschiva, despre care se spune ca nu poate fi clintita. Se spune ca si in acest moment, sicriul cu Paraschiva sta in curtea din satul valcean, mii de pelerini din toata tara sosind zilnic sa il atinga.

3. Desagii Insirati

O legenda rurala despre comori, care circula in toate satele din Baragan, spune ca in anumite nopti ale anului se arata locurile unde sunt comorile ascunse. Comorile, de obicei ascunse de huni, daci, tatari, rusi, masoni sau haiduci, in general haiduci, pot fi detectate de anumite persoane daca stiu sa descifreze semnele. In noptile cu luna plina, la echinoctii si solstitii sau de Sanziene, cei care se afla in apropierea comorii pot vedea o flacara albastruie tasnind din pamant, care indica locul unde e ascunsa lada cu bani sau obiecte pretioase. Deoarece in aceste nopti duhurile rele circula liber, oamenii au marcat locul cu o cruce si s-au intors a doua zi, cand au dezgropat comoara. Se spune ca cea mai mare comoara, mai multi desagi plini cu bani si inele din aur, legati cu un lant, nu a fost inca descoperita. Singurul care a vazut flacarile albastre care indicau locul comorii, pe data de 4 martie 1977, a disparut in conditii misterioase.

4. Lacasul interzis

Se spune ca femeile care vor sa ajunga la manastirea Frasinei se imbolnavesc subit pe parcursul drumului catre lacasul sfant, unde e interzis cu desavarsire accesul sexelor slabe. Unele femei care au continuat bolnave sa urce dealul pana la manastire, au fost ucise cu sageti, care cadeau de nicaieri, din vazduh. Legenda mai spune ca o femeie s-a deghizat in barbat si a reusit sa pacaleasca sagetile si bolile, blesteme ale calugarilor de mii de ani, care bantuie padurile de langa manastire. Cand a intrat in manastire, calugarilor li s-au rosit ochii, altarul a inceput sa se zgaltaie si in femeie a intrat necuratul. Calugarii au incercat in zadar sa o exorcizeze, insa aceasta nu a mai putut fi salvata. Se spune ca umbla si acum prin padurile din Frasinei suierand si tipand ca o harpie, atacand femeile care incearca sa se apropie de manastire, blestemandu-le sa le creasca par pe piept.

5. Dracul, amagitorul de oameni

Intr-o noapte, numitul Ion al Babei (senior, junioru era copil atunci), venea de la coasa, gandindu-se la ale lui.
La un moment dat, pe Valea cu Nisipu', chiar la rascruce, i-a iesit in cale ceva cu picioare de capra, cu barbison si cu coarne, care l-a ademenit prin niste maracini de pe Drumu' Doamnei, plimbandu-l si plimbandu-l cu orele, pana n-a mai stiut de el si a lesinat de la atata plimbare. Cativa sateni, care veneau de la furat porumb, l-au gasit pe Ion al Babei lesinat langa drum. Se spune ca persoanele care merg pe marginea drumului noaptea trebuie sa tina in buzunare 666 de funii de usturoi, ca sa alunge necuratul. In caz ca nu aveti usturoi, este indicat sa nu priviti pe nimeni in ochi tot drumul, ca sa nu va hipnotizeze Dracul si sa va plimbe toata noaptea, pana la epuizare.

| ruxybelle a răspuns:

1.Era o femeie insarcinata in rochie de mireasa. Ea trebuia sa se casatoreasca, dar a asteptat atat de mult, si ginerele nu a mai venit.Era atat de suparata incat nu mai manca, nu mai iesea din casa, plangea tot timpul, si pana la urma a murit de durere(normal ca si copilul).

Invocarea:Te duci in baie dupa 12 noaptea, dai drumul la apa in cada si la chiuveta, aprinzi 3 lumanari rosii si stingi lumina. Apoi spui de 3 ori "Bloody Mary eu ti-am omorat copilul" apoi ea apare in oglinda, cu parul pe fata si pina de sange cu un cutit si te omoara. O poti vedea doar in oglinda, daca te uiti in spate nu vezi pe nimeni.

2. Se spune ca era o fata care a intrat in coma 3 zile. tatal ei fiind doctor a hotarat sa o ingroape dar pentru orice eventualitate a legat de mana ei o sfoara si sfoara aceea a scos-o prin mormant si ia legat la capat un clopot ca in caz ca se va trezi va misca mana si se va auzi clopotul.Maicasa 3 zile stat langa mormant sperand sa se miste clopotul dar intr-o seara taicasu i-a spus ca nu mai exista sanse si sa se duca la culcare... femeia asa a facut iar dimineata cand s-a dus la mormant a vazut clopotul cazut. A dezgropato si sicrie era ea plina de sange cu urmele unghiilor lasate pe capacul sicriului.

Invocare: Te duci in fata oglinzii aprinzi lumanari, te rotesti si spui de 3 ori "BLOODY MARY " si cica te va speria si vei sta in coma 3 zile ( la fel ca ea) si dupa aceea vei muri.

3.Bloody Mary sau Mary Worth este o legenda care a trait acum 50 de ani si a murit intr-un tragic accident de masina cand aceasta era cu copilul ei. Dupa moartea ei ea a ramas un spirit ratacitor care bantuia oameni din toata lumea, daca te duci noaptea la ora 00:00 fix, inchizi usa la baie si te uiti in oglinda, si rostesti de 3 ori cuvantu-l Bloody Mary sau Mary Worth aceasta va veni in mai multe ipostaze cu copilul ei tinandu-l la brat plin de sange, daca aceasta nu vine in acea noapte cand ii rostesti numele aceasta va veni in 12 zile si te va omora chiar daca e ziua sau nu. Ea a trait in America si canta muzica folk, se spune ca la viata ei ea era o tar.

4. În unele legende Bloody Mary este asociată cu Regina Maria I, cunoscută în istorie drept „Maria cea sângeroasă", datorită uciderii a cateva sute de Protestanţi. Viaţa reginei a fost marcată de câteva avorturi spontane sau sarcini false. Dacă Maria I ar fi născut un copil, acesta ar fi fondat o succesiune Romano-Catolică şi ar fi continuat persecuţiile religioase ale mamei sale şi după moartea ei. Unele speculaţii spun că avorturile au fost provocate. Ca urmare, unele poveşti spun că regina ar fi înnebunit din cauza pierderii copiilor săi.

| romanionu a răspuns:

Un fermier avea un caine credincios... dupa un timp nu la mai gasit
Intr-o zi apare pana in fata casei, destul cat sa-l revada fermierul si pleaca
Acesta afla apoi de la un prieten bun ca acesta i-a vazut cainele mort, lovit de o masina cu 4 zile inainte ca acesta sa-si fi facut acea ultima vizita.

| Emanuel_1209 a răspuns:

O prietena a mamei a auzit un zgomot cand spala si s-a dus sa vada ce e.Cand s-a dus pe hol a vazut-o pe o prietena facundui cu mana(prietena a murit cu cateva zile inainte).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ofata a aprins 3 lumanari intr-o camera intunecata, a spus de 3 ori bloody mary iar apoi ea a aparut si a ucis-o. e vedea sange iar mery bloody era urata. Dar nu exista sa stiti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu esti prost si pe nea mitica il infricoseaza ce zici e infricasattor?rolling on the floor