| 7775 a întrebat:

Salut TPU! Am 14 ani. Am o problemă. Nu am prieteni. Nu pentru că oamenii din jurul meu ar avea vreo problemă cu mine, ci pentru că nu știu cum să îmi fac prieteni. Voi la vârsta asta cam cum vă făceați prieteni? Care era primul contact cu acea persoană care v-a devenit prieten? Simt că nu mai rezist singur!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Primul contact incepe intotdeauna asa: sa te duci in fata acelei persoane, sa o saluti si sa-i intinzi mana, prezentandu-te, apoi ii spui ca vrei sa fii prieten cu el si daca este de acord.
Il propui sa stati in aceeasi banca sau sa mergeti impreuna spre casa, cautati subiecte comune: masini, biciclete, orele d ela scoala, materii preferate, samd.

Cu vecinii este si mai usor, ca locuiti in aceeasi locatie si atunci poti sa-i suni la usa sa-i ceri sa iasa afara, ca sa faceti un fotbal cu picioru (de exemplu).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minim un coleg de clasă care locuiește lângă tine.

La 14 ani ești în școala generală și trebuie să ai colegi de clasă care locuiesc unde locuiești și tu.

| MistarGoGu a răspuns:

Sa ai ceva in comun cu ei! Un hobby! Sport, muzica, alt talent artistic! Nu fa " colectie " de oameni la întâmplare cu care nu rezonezi Doar ca sa fie un nume in telefon!

| Madaxo97 a răspuns:

In primul si primul rând, saluți persoana respectiva, sau persoanele dacă sunt un grup, ii intrebi ce mai fac, te faci ca ai nevoie de ceva sau de o informație si vezi daca pot sa te ajute. In pauze la școală te mai duci pe la ei, ii alegi eventual pe cei care ti se par ție mai abordabili daca esti mai timid, daca vezi pe cineva ca face o tema sau citește ceva, te duci si intrebi "ce citești" sau " ce muzică asculți?" daca observi pe cineva ca asculta la căști, căutați subiecte comune, ii mai întrebi ce fac in timpul liber, etc si faci asta zilnic, ii intrebi constant ce mai fac, chestii de genul, pentru a menține o apropiere, când devii cat de cat apropiat cu cineva, poți sa începi sa ii inviti pe undeva, la un suc, la un kfc, la un teren de sport sa va jucați un tenis, un fotbal, daca esti fata la cumpărături de haine, machiaje, la o bârfă, etc. Apoi in functie de ce situații apar, poți sa le iei apărarea daca este cazul, asta va lega si mai mult o prietenie.

| vatadezahar24 a răspuns:

Încearcă să îti faci primul prieten la școală începând sa deschizi o conversație obișnuită cu un coleg de clasă prezentându-te, după încercați să vorbiți despre chestii care va plac, hobby-uri, preocupari sau talente pe care le aveți, căutați ceva ce vă place în comun.
Daca totuși ești timid și nu prea vrei să îl întrebi direct dacă vrea să fiți prieteni, poți să te bagi în seamă, sub un pretext, de exemplu: să îi ceri un creion împrumut, să îl rogi să te ajute cu ceva, și așa mai departe, iar după să deschizi o conversație sau să îl întrebi dacă vrea să fiți prieteni