| Ayumha a întrebat:

Imi puteti spune si mie mai multe superstitii? Sunt foarte superstitioasa dar de exemplu nu am inteles ce este cu pisica neagra, sau etc. Astept raspunsuri. DAU FUNDA! big grin sau macar despre aranjamentele feng shiu.

Răspuns Câştigător
| Mihaelaa98 a răspuns:

Daca ti se imbujoreaza si iti ard obrajii fara motiv, se zice ca cineva vorbeste despre tine.

... daca te doare puternic capul din senin, casti in continuu, fara sa-ti fie somn, daca iti curge sange din nas sau ai stari de voma fara motiv, daca ti se congestioneaza fata, iti tiuie urechile si ai temperatura din senin, ai putea fi deochiat.

... daca in timp ce iti perii parul, pieptenele cade pe jos, anunta mari dezamagiri.

... daca te mananca urechea dreapta, cineva te vorbeste de bine. Daca te mananca urechea stanga, te vorbeste de rau.

... daca te mananca nasul, anunta suparare. Dar mai exista si varianta ca daca te mananca nasul, cineva vine sa te vada. Daca te mananca nara dreapta, vine o fata, daca e nara stanga, vine un baiat.

... daca te mananca buzele in ziua respectiva vei fi sarutat.

... daca ti se zbate ochiul drept, anunta curand o nastere in familie. Daca ti se zbate ochiul stang, anunta deces sau o mare dezamagire.

... daca iti cade o geana, pune-o in palma si arunc-o peste umar in timp ce iti pui o dorinta. Daca geana zboara, atunci dorinta se va implini.

... daca te mananca talpa de la piciorul drept, se anunta o calatorie.

...aduce ghinion sa-ti faci unghiile dupa apusul soarelui sau duminica sau vinerea.

... daca iti dai cu oja pe unghii si le privesti des, cineva vorbeste de tine.

... daca te mananca palma dreapta, dai bani in curand. Daca te mananca palma dreapta bag-o in buzunar sau scarpin-o. Daca te mananca palma stanga, vei primi bani.

... daca iti musti limba cand mananci, arata ca tocmai ai spus o minciuna

...martea aduce ghinion.

... daca primesti bani de luni, vei primi toata saptamana.

... daca vei cheltui bani de luni, toata saptamana va fi la fel.

...asa cum incepi saptamana, asa vor fi toate zilele.

...ca sa ai noroc tot anul, poarta haine noi de Paste.

... e semn de ghinion sa-ti tai unghiile vinerea sau duminica.

...asternutul schimbat vinerea anunta visuri urate.

...nu e bine sa incepi o calatorie vinerea, altfel vei avea parte de ghinion.

...nu e bine sa incepi sa-ti confectionezi o haina vinerea, decat daca o poti termina tot in acea zi.

...nu e bine sa calci rufe duminica.

... daca te uiti la ceas la ora fixa (de exemplu la 10:00) inseamna ca "cineva" te iubeste, un minut inainte de ora exacta, ca te-a iubit, iar un minut dupa, ca te inseala.

... zilele de Luni, Miercuri, Joi, Duminica sunt cu noroc iar cele de Marti, Vineri, Sambata cu ghinion. Mai ghinioniste sunt daca e vorba de o zi de marti 13 sau vineri 13.

...aduce ghinion sa iesi dintr-o casa pe alta usa decat pe cea prin care ai intrat.

...atunci cand te muti dintr-o casa, nu lua cu tine matura veche. Cumpara alta noua si arunc-o pe cea veche.

...sarea presarata pe pragul unei case noi va proteja casa de rau.

... cel mai bine este sa dormi cu capul spre nord si picioarele spre sud.

... daca maturi in casa si dai gunoiul afara noaptea, vei primi vizita unui strain.

...aduce ghinion sa imprumuti matura altcuiva sau de la altcineva.

...aduce noroc sa pui o moneda in temelia unei case nou construite.

...aduce noroc sa aduci o matura noua, o moneda si un carbune in casa noua.

...aduce ghinion sa te muti in casa noua intr-o vineri sau o sambata, sau intr-o zi ploioasa.

... e semn rau daca te incui pe din afara.

...aduce ghinion sa te muti de la un etaj superior la unul inferior in aceeasi cladire.

... e semn bun sa aduci sare intr-o casa noua.

...aduce ghinion sa maturi imediat dupa ce au plecat musafirii (si acestia sunt inca pe drum).

... daca sar scantei din soba sau din camin, vin musafiri.

... daca doua persoane care fac acelasi pat impreuna, se vor certa.

... daca ai inceput sa faci patul, nu te opri inainte sa-l termini ca sa faci altceva, altfel e semn de ghinion.

...aduce ghinion sa nu-ti faci patul duminica.

... daca pui asternuturile gresit, inseamna ca te vei muta curand.

...nu bate covoarele dupa asfintit.

... daca versi apa pe podea, nu sterge apa cu piciorul.

...aduce ghinion sa intinzi rufele spalate dupa asfintit.

... daca un tablou cade brusc de pe perete, e semn ca in curand va muri un prieten sau o ruda. Poate fi si semn de boala grava, de ghinion sau de drum indepartat.

funda puppy dog eyes