| Livianananana a întrebat:

Imi spuneti ceva despre numele elena?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| M4RK a răspuns:

Elena - Nume de fata folosit in italiana, spaniola, ceha, bulgara si romana. Corespunde numelui englezesc Helen, un nume grec ce inseamna "raza de soare". Acest nume se poate referi la o persoana din Grecia, o "Hellene". Sursa popularitatii se balanseaza intre o sfanta si o pacatoasa. Pe de-o parte este Sfanta Helena, mama lui Constantin cel Mare, a carei puritate i-a permis sa descopere Crucea Adevarata. Pe de-alta parte este Helen din Troia, al carei zbor adulter in bratele printului Troian Paris a pornit sangerosul Razboi Troian. Imaginea frumesetii rapitoare a Elenei din urma a ramas de-a lungul anilor.

| www a răspuns:

Da, are 5 litere, 2 consuane, 3 vocale, litera "e" se repeta de 2 ori.

| cLaudYu a răspuns:

ELENA [greaca] helene = torta, foc sau selene = luna

| Anca_6939 a răspuns:

Comun.

| NomberOne a răspuns:

Inseamna raza de soare (si pe mine ma cheama tot asa)

| Elena_5999 a răspuns:

Eu tot sint Elena happy. Nume folosit in italiana, spaniola, ceha, bulgara si romana. Corespunde numelui englezesc Helen, un nume grec ce inseamna "raza de soare". Acest nume se poate referi la o persoana din Grecia, o "Hellene". Sursa popularitatii se balanseaza intre o sfanta si o pacatoasa. Pe de-o parte este Sfanta Helena

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adelin, Adelina, Alina - se trage din termenul german "Adal" care semnifica generos, onorant, nobil

Adrian, Adriana - provine din latinescul Hadrianus care inseamna "langa Marea Adriatica"

Alexandru, Alexandra - provine din grecescul Alexandros care inseamna ocrotitor al oamenilor

Amalia - nume german care semnifica munca, truda, harnicie

Ana, Anca - nume cu origine evreiasca care desemneaza o persoana fina, gingasa

Andrei, Andreea - din grecescul Andreas care inseaman luptator

Aurel, Aurelia - nume latinesc care desemneaza o persoana bgata, instarita

Bianca - nume vechi francez care inseamna alb, pur

Bogdan - provine dintr-un termen slav care se traduce "Dar de la Dumnezeu"

Carmen - de la termenul evreiesc Carmen care inseamna orhidee

Catalin, Catalina - din grecescul aikaterine care inseamna limpede, imaculat, pur.

Cezar - din termenul latinesc caesarius care inseamna stapan, sef

Ciprian - adica de provenienta din Cipru

Claudiu, Claudia - nume latin ce se trage din expresia "lame" care inseamna "fara picior"

Constantin - de la latinescul "constans" care inseamna constant, statornic

Cristian, Cristina - nume latin ce inseamna "descendentul lui Hristos"

Daniel, Dana - din numele ebraic Daniyel care se traduce "Hristos este judecatorul meu"

Diana - divin, ceresc

Dragos - termen d eorigine slava care inseamna "dulce victorie"

Elena - nume grecesc ce inseamna "raza de soare"

Emil, Emilia - dintr-un termen latin ce inseamana "plin de zel, nerabdator"

Filip - iubitor al cailor

Gabriel, Gabriela - inseamna "Puterea e de la Dumnezeu"

Gheorghe, George - de origine greaca si inseamna taran, fermier

Ion, Ioana - inseamna "Dumnezeu te-a binecuvantat"

Liviu, Livia - nume de origine latina ce inseamna invidie, egoism

Maria, Marian - nume ebraic ce inseamna "copilul pe care l-am dorit"

Petre - dur, rezistent

Silviu - omul padurii

Raluca - glorie, victorie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele elena ynseamna lumina, caldura, energie si putere care se reflecta yn caracterul persoanelor ce poarta acest nume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

& pe mine ma cheama elena & pe logodnicul meu eli, daca te ajuta cu ceva, din cate stiu inseamna soare, raza de soare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna foc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si pe mine ma cheama elena si ma mandresc cu numel ma simt cas mai sus de cei lalti